Vali eşinden eğitime destek

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in emekli öğretmen eşi Emine Yüksel, meslekte geçirdiği 20 yıllık birikimini "O Gülen Gözler" adını verdiği şiir kitabında topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emine Yüksel, 3 aylık emekli maaşıyla bin adet basılan kitabın tüm gelirini Antalya'da Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın Kampanyası için bağışladı. Yüksel, kitabın arka kapağını, eline kâğıt kalem almamış, hiç okula gidememiş, kitap okuyamamış insanlara atfedilen şiir ile süsledi.

Yüksel, 64 şiirinin yer aldığı kitapta yaşadıklarının kendisinde bıraktığı izleri anlatmaya çalışmış. İlk şiir kitabının heyecanını taşıdığını ifade eden Emine Yüksel, amacının samimi duygularını paylaşmak olduğunu ifade ettiği önsözde, "Hissettiklerimi, hayatımın bir parçası olan bu duyguları bana yaşatanlarla paylaşmak istedim. Hayatta hiçbir şey, bazen bizlerin arzu ettiği gibi olmayabilir. İyiyi, doğruyu ve güzeli bulmak için de hepimizi daha çok gayret göstermek düşüyor. Bunu başarabildiğimiz takdirde hayatı daha doğru, daha anlamlı ve daha faydalı kılacağımızdan hiç kuşkum yoktur." diyor.

Öğretmenliği döneminde görev yaptığı bölgelerde yazdığı şiirlerin yer aldığı kitabında Antalya Valisi 30 yıllık eşi Alaaddin Yüksel'i de unutmayan Emine hanımın "Aşkım" isimli şiiri dikkati çekiyor. Emine Yüksel, eşinin güzel yönlerini tasvir ettiği şiirinde geçirdiği yılları rüya olarak tanımlıyor.

O GÜLEN GÖZLER AŞKIM

Gönül verip vardığım Sanki bir rüya gibi

Yüreğime kazdığım O güzel günler için

Söz olup da yazdığım O hiç bitmek bilmeyen

Dizelerimi okuyun Uzun geceler için.

Katkım olur diyerek O hiç kızgın bakmayan

Hiç okula gitmemiş Geçmişteki göz için

Kalemi de olmamış Ağzından bal damlayan

Bir kitap okumamış O güzel sözler için.

O gülen gözlere Yıllar sonra azalan

Armağanım olsun... Hoşgörün sabrın için

Teşekkürlerim sana

Beni sevdiğin için.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious