Vali Güler: Cerrah onore edilmiştir

Vali Güler: Cerrah onore edilmiştir.16359
  • Giriş : 12.06.2009 / 16:07:00

İstGüler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın Osmaniye'ye Vali olarak atanmasıyla ilgili olarak, "Önemli bir terfi olarak değerlendiriyorum. İstanbul'daki çalışmalarının karşılığı anlamında kendisi onore edilmiştir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Vali Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın atamasıyla ilgili olarak makamında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Güler, yayınlanan Valiler Kararnamesi ile 8 valinin merkeze alındığını, 12 ilin valisinin yer değiştirdiğini ve 9 kişinin de ilk kez vali olarak atandığını hatırlatarak, "İlk kez vali olanların içinde İstanbul Emniyet Müdürü, değerli çalışma arkadaşım Celalettin Cerrah Bey de var. Önemli bir terfi olarak değerlendiriyorum ve hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul'daki çalışmalarının karşılığı anlamında kendisi onura edilmiştir. Bu bakımdan da sevindiricidir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü en uzun süre ile yapan, 6 yıl 3 ay gibi süre bu görevi yürütmüştür" diye konuştu.

Yeni İstanbul Emniyet Müdürü'nün kim olacağı yönündeki sorular üzerine ise Güler, "İstanbul gibi bir yere elbette ki tecrübeli biri atanacaktır ve hizmetler kaldığı yerden İstanbulluların huzur ve güvenliği için devam edecekti. Bu bir bayrak nöbetidir, nöbeti devralan arkadaşımız da İstanbul Valiliği'nin sorumluluğunda önleyici kolluk hizmetlerini yerine getirmeye çalışacaktır" dedi.

Vali Güler, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü hakkındaki işkence raporuna ilişkin ise, "Biz onu dikkatle inceliyoruz, kısa sürede değerlendirdik. Unu belirteyim ki komisyon raporunda Beyoğlu'ndaki karakollarda tespit edilmiş bir işkence olayı yok. Ama karakol dışında meydana gelen, ama işkence niteliğinde sayılabilecek bir kötü muamele tespit edilmiş. Bununla ilgili incelemeler sürüyor. Komisyon raporundaki endişeleri gidermek için valilik olarak gereğini yapacağız. Zaten komisyon incelemesi öncesi İçişleri Bakanlığı müfettişleri konuyu değerlendirmişti. Ben canla başka çalışan arkadaşlarımızın yanında eğer kötü muamele sayılabilecek olaylara karışan arkadaşlarımız varsa elbette ki muhatap olacağını belirtmek isterim. Vatandaşın hukukunu korumak, insan haklarına saygılı olmak ve işkenceye sıfır tolerans bizim hükümet programımızda üzerinde durduğumuz önemli hususlardandır. Beyoğlu bölgemiz geçmişte çok sıkıntıların yaşandığı bir alandır. Çok sayıda suçluların ve suçların bulunabileceği bir yerdi. Geçmiş yıllara nazaran suç sayılarında önemli bir iyileşme olmuştur" şeklinde konuştu.

Münevver Karabulut cinayetine ilişkin olarak ise Güler, "Bütün bu gelişmeleri basından izliyoruz. Basında yer almayan daha bir çok ihtimalin değerlendirmekte olduğunu, takibin sürdüğünü belirtmek isterim. Unutturulmaya çalışılan bu olayın olumsuz etkileridir. Yoksa "unutulsun" diye kimse dememektedir. Suçlular er veya geç yakalanıp adalete teslim edilecek. Kim olursa olsun. Biz aramayı sürdürüyoruz. Asla bir ihmal, polisin bazı konularda eksik kalması gibi bir husus olmamıştır, olamazda. Bizim bu zamana kadar aydınlattığımız bir çok cinayet vardır. Bütün bu endişeler fail olduğu düşünülen kişinin elde olmayışından kaynaklanmaktadır" diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Boğaz Köprüsü'nde bazı gazetecilerin polis tarafından tartaklandığı yönündeki iddialara ise "Belki yanlış anlaşılmadan, amacını aşan yanlış hareketten kaynaklanmış olabilir. Olayı duyar duymaz inceleme yapılmasını istedim. Büyütülmeden çözülecek bir konu olduğunu düşünüyorum. Amacını aşan hareketler olabilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*