Vali Güler; 'Gizliliğe riayet edilmeli'

Vali Güler; 'Gizliliğe riayet edilmeli'.4195
  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, güvenlik güçlerinin terörle mücadele elini kuvvetlendirmek için, özellikle soruşturma evresindeki gizliliğe riayet edilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, mevcut Terörle Mücadele Yasası'nda soruşturma aşamasında gizliliğin sağlanamadığını gördüklerini belirterek, gizliliğin sağlanamaması yüzünden gerek basında gerek bazı yerlerde soruşturmalarla ilgili yalan yanlış ifadelerin yer aldığını öne sürdü. Güler, " Biz terör suçlarında kovuşturma evresine kadar bilgi ve belgelere ulaşmanın mümkün olmamasını istiyoruz. Bu isteğimiz soruşturmaların sağlığı açısından çok önemli, hatta gerekirse organize suçlarda da hakim kararıyla sınırlama getirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. Güler terör suçların soruşturmasının adi suçlarda yapılan soruşturma gibi yapılamayacağını ifade etti.

Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırılarla ilgili olarak da hemen yorumlar yapıldığını ve sanıkların ifadeleriyle ilgili bilgilerin gazetelerde yer aldığını hatırlatan Güler, "Medyada saldırılarla ilgili o kadar çok bilgi ve ifade yer aldıki. Bunların birçoğu doğru değil. Mesela Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırıda bulunanların teknik takibinin yapıldığı bilgisi kesinlikle yanlıştı. Mutlaka konuyla ilgili takip yapılıyordu. Ancak Danıştay saldırısından sonra olayın faillerinin bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Cumhuriyet saldırısına karışanlarla ilgili bilgi ve belge ilk başta yoktu. Zaten teknik takip yapılıyor olsaydı saldırıdan önce yakalanmaları zor olmazdı. Kameralardan aldığımız görüntüler net olmadığı için bunlardan faydalanamamıştık" dedi.

Her iki saldırı olayında da Ankara ve İstanbul gibi bir ayrımın sözkonusu olmadığını dile getiren İstanbul Valisi Muammer Güler, Danıştay soruşturmasının bütün yönleriyle Ankara emniyetince yürütüldüğünü söyledi. Güler, "Ankara'dan soruşturmayla ilgili istenen şahıslar İstanbul'da yakalandı ve oraya sorgulanmak üzere gönderildi. Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırı olayıyla ilgili bağlantı ortaya çıktıktan sonra Cumhuriyet gazetesine saldıranlarda yakalandı. Böyle karmaşık bir olayda soruşturmayı 4 günde tamamlamak kolay değil. Danıştay saldırısı ile ilgili soruşturma ve araştırmalar halen devam ediyor. Saldırganın bağlantıları tüm yönleriyle araştırılıyor. Ancak Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırı tamamen aydınlatılmıştır." dedi.

Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırı olaylarında başrolü oynayan Alparslan Aslan'ın karmaşık ilişkileri olduğunun kesinlik kazandığını kaydeden Vali Güler, bugün bir gazetede yer alan "Mehmet Ali Ağca'nın 2006 versiyonu" ifadesini yineledi.

Bu arada Güler, Atatürk Havalimanı kargo bölümünde çıkan yangının ilk tespitlere göre sabotajdan kaynaklanmadığını açıkladı. Kargo bölümünde yangın günü kaynak çalışması yapıldığını hatırlatan Güler, "İlk belirlemelere göre kaynak çalışması sırasında yoğun bir elektrik çekilmiş ve kablolar ısınmıştır. Tavandaki bu kabloların tutuşarak yanıcı malzemelere sıçraması sonucu yangının çıktığı tahmin ediliyor. Ancak uzmanların ve savcılığın incelemesi tamamlanmadı " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious