Vali Güler: Münevver artık halka maloldu

Vali Güler: Münevver artık halka maloldu.10182
  • Giriş : 01.06.2009 / 22:14:00

Kamuoyunun yakından takip ettiği Münevver Karabulut cinayeti ile ilgili İstanbul Valiliği son durum hakkında bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Valisi Muammer Güler, Münevver Karabulut'un öldürülmesinin kamuoyuna mal olan bir olay olduğunu belirterek, ''Herkes elinden gelen her şeyi yapıyor. Polisimiz canla başla bu olayı çözmek için her türlü çabayı sarf ediyor'' dedi.

Güler, ''2. Babıali Şenlikleri'' dolayısıyla İstanbul Valiliği'nin ön bahçesinde verdiği kokteylde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Münevver Karabulut'un babasının acısına katıldığını, saygı duyduğunu, gerçekten bir baba için çok zor bir durum olduğunu söylediğini ifade eden Güler, ''Bizim de bu çabalarımızın kendileri tarafından iyi değerlendirmesini istiyorum. Polisimiz, canla başla bu olayı çözmek için her türlü çabayı sarf ediyor'' dedi.

Olayı, eksik veya yanlış bilgilerle herkesin her alanda, magazin basını da dahil olmak üzere tartışır hale geldiğini, bunun doğru bir şey olmadığını dile getiren Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eksik ve yanlış bilgi üzerine, birileri sürekli fikir yürütüyor. Bu yürütülen fikirler içinde kuruluşları inciten veya hazırlık soruşturmasının sağlıklı yürümesini engelleyen hususlar da olabilir, ama kamuoyunun şunu bilmesini istiyorum; bu olay artık kamuoyuna mal oldu, herkes elinden gelen her şeyi yapıyor. Babasının acısına da saygı duyalım, acısını kendi içinde yaşamasına da fırsat verelim. Herkes bir yandan adamı bir yerlere çekiştiriyor. Bu konu fazlaca her mekanda dillendiriliyor. Tabii ki Münevver Karabulut'un katili yakalandığında biz de en az onun kadar bir teselli imkanı bulacağız.''

Hazırlık tahkikatı sırasında, yanlış bilgilere dayandırılarak, yanlış yorumlar yapılmasının doğru olmadığını söylemeye çalıştığını ifade eden Güler, şunları kaydetti:

''İnsanlar elbette ki kayıplarını arayacaklar, cinayetlerin sırlarının çözülmesi konusunda elde edilen bilgiler değerlendirilecek, ama bunların yapılabileceği ve yapılamayacağı programlar ve yerler var. Görülmekte olan dava ile ilgili yapılacak program farklı, hazırlık soruşturması sırasındaki değerlendirmeler farklı, hükmü kesinleşmiş davalarla ilgili değerlendirmeleri farklı olarak düşünüyorum. Münevver Karabulut olayıyla ilgili çok değişik aşamalarda herkes bir şey söylemeye çalışıyor. Bu olayı biraz daha karışık hale getiriyor. Biz elde edilen delillerin tümünü değerlendiriyoruz. Adli Tıp raporları, diğer ihbarcıların veya bize bu konuda ulaşan bilgilerin değerlendirilmesi... Hepsi üzerinde duruluyor. Kamuoyunda bu olay vicdanları incitti. Babasının ve ailesinin bu konudaki acılarını biliyoruz, ama polisimiz bu olayı mutlaka çözecektir.''

DOMUZ GRİBİ VAKALARI

Vali Güler, Türkiye'nin domuz gribiyle ilgili çok başarılı bir sınav verdiğini, diğer ülkelerin göstermediği duyarlılığı Türkiye'nin gösterdiğini söyledi.

Son olarak 29 Mayıs günü, Amsterdam'dan gelen uçakta bir yolcunun sonradan ateşlenmesi neticesinde hastaneye başvurduğunu belirten Güler, yolculuğun kısa geçmiş olduğunu düşünerek, bu yolcunun üç koltuk önündeki ve üç koltuk arkasındaki yolcuların da tedavi altına alındığını, diğer yolcuların da bilgilendirildiğini kaydetti.

Daha sonra New York'tan gelen uçaktaki bir yolcunun doğrudan İzmir'e geçtiğini, ateşinin yüksek olduğunun yine bu ilde tespit edildiğini anlatan Güler, uzun bir yolculuk olduğu için İstanbul'da kalan 97 kişiyle birlikte toplam 200'ün üzerindeki kişinin bilgilendirildiğini belirtti.

Yalnızca İzmir'deki vakada domuz gribinin tespit edildiğini belirten Güler, ''Amacımız, bulunduğu yerde bir kişiyle sınırlı tutabilmektir. Bu doğrudan tedaviye başlanmakla gerçekleşiyor. Şahıslara mutlaka ulaşıp, benzeri şikayetlerinde sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlamak gerekiyor. Yoksa bunun önü alınmaz'' diye konuştu.

Tedaviye aldıkları kişilerle ilgili takiplerin her gün devam ettiğini belirten Güler, bu hastaların evlerinde tedavi olduklarını, yakın çevreleriyle temas etmeden tedavilerini yürütmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*