Vali Güler'den 1 Mayıs açıklaması

Vali Güler'den 1 Mayıs açıklaması.11399
  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ta alınacak önlemler ilgili bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1 Mayısda alınacak önlemlerle ilgili bilgi veren Vali Güler, Kazlıçeşme, Kadıköy Meydanı ve Çağlayan Meydanında toplanmaya izin verileceğini, diğer yerlerde yapılacak gösteri ve yürüyüşlerin dağıtılacağını söyledi.

Yapılacak izinsiz eylemlerin bazı yasadışı örgütler tarafından pravoke edileceği bilgisini aldıkları aktaran Güler böyle bir yürüyüşe katılmak isteyenlerin katılmamalarını istedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürlüğü’nün vatan Caddesi üzerinde bulunan yerleşkesinde, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Jandarma alay Komutanı Albay Ünal Karaosmanoğlu ile yaklaşan 1 Mayasın İşçi Bayramı’nda alınacak önlemlerle ilgili yaptığı toplantının ardından basına bilgi verdi. Vali Güler, 1 Mayıs da alınacak olan güvenlik önlemleri ile ilgili toplantı yaptıklarını ve alınan kararlarla ilgili açıklama yapacağını söyledi. Dünyada işçi bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs ülkemizde gerçek kişiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından bir takım etkinliklerle kutlandığını kaydeden Güler, “1 Mayıs kutlamaları geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda yurt genelinde sendikalar siyasi partiler olmak üzere sivil toplum kuruluşları organizesinde açık ve kapalı yer toplantıları kitlesel basın açıklamaları gibi etkinlikler düzenlenmektedir.” Dedi. Bu yıl başta DİSK olmak üzere, bazı konfederasyonlar tarafından toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununda ön görülen, İstanbul Valiliğince toplantı ve gösteri yürüyüşüne uygun olarak tespit edilen alanlar dışında, toplantı ve gösteri yapılacağı şeklinde basın açıklamaları yapıldığını, ve bazı örgütler tarafından 1 Mayıs da Taksim de gösteri ve toplantı yapılmak üzere afişlerin dağıtıldığı aktaran Güler:”Kişilerin düşüncelerini açıklama ve ifade özgürlükleri vardır. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak bir anayasal haktır. Ancak anayasal hakların ne suretle kullanılacağı veya hangi hallerde kısıtlanabileceği anayasada belirtilmiştir. Emniyet, güvenlik genel sağlık ve başkalarının özgürlüklerini kullanmasının engellenmemesi kriterleri burada önem arz etmektedir. Elbette anayasal hakların nasıl kullanılacağı ilgili kanunlarda ve diğer mevzuatlarda belirlenmiştir. Taksim İstanbul’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak alanlardan değildir. Onula ilgili olarak toplantı ve gösteri yürüyüşleri için Kadıköy Meydanı Çağlayan Meydanı yine toplantı için Kazlıçeşme tespit ve ilan edilen alanlardır. Bu alanlar dışında yapılacak toplantı veya gösteri yürüyüşleri kanunsuz toplantı ve kanunsuz gösteri yürüyüşü anlamına gelir. Böylesine bir kanunsuz toplantının yapılmasına izin verilmesi veya böyle bir toplantıya teşebbüs edilmesi halinde ilgililerin ikaz edilerek bu kanunsuz toplantının dağıtılacağı kanunun amir hükmüdür.” dedi.

Yapılacak kanunsuz eylemlerde bazı yasadışı örgütler tarafından provakatif eylemler yapılacağı yönünden istihbari bilgiler alındığı aktaran Güler böyle bir toplantıya katışanların güvenlik güçleri tarafından dağıtılacaklarını da göz önünde bulundurmalarını istedi. Böyle bir kanunsuz toplantı zabıtanın alabileceği önlemlerde inisiyatifinin ortadan kaldırması gibi bir sonuç doğuracağını söyleyen Güler: “Çünkü yasal toplantılarda önceden belirlenmiş alanlarda yapılan toplantılarda güvenlik güçleri her toplantıya katılanların güvenliklerini sağlama toplantının huzur ve güvenlik içinde geçmesini sağlayacak tedbirleri almaktır. Kanunsuz gösteriye gelen kişiler yasal olmayan bir toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılan kişiler kendilerinin güvenlik güçleri tarafından dağıtılacağını da göze almak ve böylesine bir eyleme sebebiyet vermek amacıyla bir araya geldikleri için doğacak sonuçlardan kendileri sorumludurlar.” şeklinde konuştu. “ Açık söylüyorum ve kendilerinden rica ediyorum böylesine kanunsuz bir eyleme tevessül etmesinler.” Diyen güler buna rağmen kanunsuz ve gösteri ve yürüyüş yapmak isteyenlerin bunun sonuçlarına katlanacaklarını ve bundan sorumlu olduklarını söyledi.

İstanbullulardan yasal olmayan toplantı ve gösteri yürüyüşlerine yapılan davetlere karşı ihtiyatlı davranmalarını ve buna itibar etmemelerini isteyen Güler kanunlarda yasal olmayan toplantı ve gösteri yürüyüşleri için yapılan davetlerin suç teşkil ettiğinin açıkça belirtildiğini söyledi. “Bu yasal olmayan toplantı ve gösteri yürüyüşleri vatandaşların davet edilmesini planlayanların veya tertipleyenler hakkında da ilgili cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ve maalesef bu tip toplantılar hep provakasyona açık olan toplantılardır.” Diyen Güler geçtiğimiz günlerde yaşanan birkaç olayda bunun açık örneğini teşkil ettiğini söyledi. Polisin kendilerini dağıtacağını bile bile ellerinde yanıcı delici kesici bir takım aletlerle toplantıya gelenlerin dağıtımlar sırasında işyerlerine zarar verdiğini, kamu mallarını tahrip ettiğini aktaran Güler her türlü düşünce ve ifade özgürlüğü ile ilgili devletin gerekli ortamı sağladığı dile getirdi. Kanunsuz gösteri ve yürüyüşler konusunda da herhangi bir tavizde bulunmayacağını, bu konuda asla çekingen davranılmayacağını ve kanunun gerektiği yetkilerin kullanılacağını tekrar eden Vali Güler “Bu ortamın gerilmemesini istiyorum. Bu bayramın coşkusu ile gerektiği tarzda kutlamak gerekir. Bu anlamda da Türk İş tarafından Kadıköy’de bir kutlama yapılması için valiliğimize müracaat edileceği ifade edilmiştir. Kanunsuz gösterilere kesinlikle izin verilmeyecektir. Her türlü tedbirde alınmıştır.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious