Vali: Hastane yangınını 10 kişi inceliyor

Vali: Hastane yangınını 10 kişi inceliyor.8802
  • Giriş : 26.05.2009 / 15:40:00

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde gece çıkan yangınla ilgili Sağlık Bakanlığı müfettişleri dahil 10 kişilik ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Vali Harput, hastanenin önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 8 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangını haber alarak Bursa'ya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın hastanedeki incelemelerinin ardından tarihi Valilik binasına gittiğini, burada olayda ölen vatandaşların aileleriyle görüşerek acılarını paylaştığını belirtti.

Olayla ilgili inceleme ve araştırmaları takip ederek kamuoyunu sık sık bilgilendireceklerini ifade eden Harput, şöyle konuştu:

''Sık sık gerçek bilgilerle kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz. Kamuoyumuzun doğru bilgiye ulaşması, vatandaşlarımızın kafasında şüphe, tereddüt oluşmaması, her şeyin net ve şeffaf olarak ortaya konulması olmazsa olmaz bizim temel ilkemizdir. Ancak bu çerçevede zaman zaman konuyu yeterince bilmeyen bir kısım vatandaşlarımızın konuyla alakalı, gerçeğe uymayan bilgiler vermesi, bu bilgiler sonucu gerek sağlık çalışanlarının gerekse yangını söndürmede görev yapan itfaiye, sivil savunma, emniyet ve ambulans hizmetinde görev yapanların moralini, şevkini kırmaktadır. Vatandaşlarımızın sanki devlet yeterince ilgilenmiyormuş gibi bu müesseseye bakışı olumsuz yönde veya güvenini sarsacak şekilde bir kanının oluşmasına katiyen fırsat vermemek gerek. Bu manada yapılması gerekenler yapılıyor.''

Vali Harput, yangının nedeniyle ilgili olarak Bakan Recep Akdağ ile Bursa'ya gelen müsteşar yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı ve 2 başmüfettişin çalışma yaptığını anımsatarak, şunları kaydetti:

''Bizim burada İnşaat Mühendisleri Odasıyla bizzat temas kurarak bir teknik kurum olarak bilirkişi mahiyetiyle onlardan istifade ederek, yangının çıkışıyla alakalı veya binanın inşaatında yangına sebep olacak fiziki eksiklik var mı yok mu bunların tespitiyle alakalı müfettişlerle birlikte şu an 10 kişilik ekip çalışmaya devam etmektedir. Bunun sonucunda ortaya çıkacak sonuç herkesi bağlayacaktır. Öte yandan, idari soruşturmada da yangına müdahale veya yangının çıkışında yetkililerin tedbir alma noktasında zaafı, ihmali veya gecikmesi varsa bu da mutlaka ortaya çıkacak ve bu konuda kimin sorumluluğu varsa gereği mutlaka yerine getirilecektir.''

Harput, yangında ölen 8 hastanın otopsisinin devam ettiğini kaydederek, şunları söyledi:

''Şu ana kadar 4 vatandaşımızın otopsisi tamamlanmıştır. Otopsiler ölüm sonucunu belirlemede önemlidir biliyorsunuz ancak burada yapılan otopsilerde hekim arkadaşlar ölüm nedenlerini bize verememişlerdir. Vatandaşlarımızdan adli tıp laboratuvarına gönderilmek üzere doku almışlardır. Onların sonucunu beklemekteyiz. Sonuçların bir an önce alınması için Sayın Bakanımız, vilayetten Adli Tıp Kurumu Başkanıyla bizzat görüşmüştür. Ölümlerin neden olduğunun ortaya çıkarılması ve vatandaşların bilgilendirilmesi konusu üzerinde ısrarla, önemle durmaktayız. Cumhuriyet Başsavcılığımız konuyla ilgili adli soruşturmayı başlatmış, Akdeniz Üniversitesinden çağırdığı ayrı bir bilirkişi heyetini bu konuyla ilgili görevlendirmiş, onlar da bu çalışmaları sürdürmektedir.''

Vali Harput, saat günü saat 17.00'ye doğru çalışmalarda belli bir mesafe alınacağını umduğunu, o saatlerde Sağlık Bakanı Akdağ'ın günün son değerlendirmesini yapacağını vurguladı.

Olayda hayatını kaybeden vatandaşların kimliklerinin belirlendiğini, bu kişilerin İbrahim Turgut, İsmail Uysal, Gülbey Şahin, Hakkı Özdoğan, Aliye Aktop, Fatma Yalçındoğan, Muhlis Karaağaç ve İnciser Bulut olduğunu bildiren Harput, ''Yangında ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Burada özveriyle çalışan tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum'' dedi.

Vali Harput, gerek yenidoğan yoğun bakımda, gerek yetişkin yoğun bakımda toplam 29 kişinin risk altında olduğunu belirtti.

Harput, diğer hastanelere kaldırılan hastaların sağlık durumuyla ilgili sorular üzerine de, ''Erişkin yoğun bakımda bulunan 16 hastadan 8'i hayatını kaybetmiştir. Yoğun bakımda bulunan hastaların durumunun hep kritik olduğunu hepiniz bilirsiniz. Yeni bir gelişme yok. Durumu bu olaya bağlı ağırlaşan yok ama durumu ağır olan vaka var'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*