Vali Malay, 'Ormanları kasıtlı yakanlar vatan hainidir'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Aydın Valisi Mustafa Malay, "Ormanları kasıtlı yakanlar vatan hainidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın'da yaklaşan yangın sezonu öncesi Vali Malay başkanlığında toplanan kurul, nisan ayında kabul edilen yeni düzenlemeleri ele aldı. Aydın Orman İşletme Müdürlüğü'nde yapılan toplantıya, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Murat Kavas, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, İl Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgalı ve Orman İşletme Müdürü Hüseyin Yalçın da katıldı.

Toplantının başlamasından önce katılımcılara sinevizyonla 2005 yılında yangın ve ağaçlandırma konularında yapılanlar hakkında bilgi aktarıldı. Orman İşletme Müdürü Yalçın, geçen yıl Aydın'da 49 orman ve 157 kırsal alan yangını çıktığını söyledi. Bunların yüzde 56'sının sebebinin dikkatsizlik olduğunu belirten Yalçın, "Geri kalanların yüzde 30'u kasıt, yüzde 14'ü yıldırım sebebiyle meydana gelmiştir. Yüzde 38'i orman arazisiyle kaplı ilimizde 19 orman gözetleme kulesi bulunuyor. Bunlardan bütün ormanlık alanlar görülebiliyor. Gözetleme kuleleri ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde yangına ulaşmamız geçmiş yıllara oranla çok kısa sürelere düştü. Şu anda ormanlık arazilerimizde yangın esnasında helikopterlerle su alabileceğimiz 17 adet gölet inşaatı tamamlanmak üzere. 2005 yılındaki en büyük yangın alanımız Güzelçamlı olup burada toplam 20 hektar alan yanmıştır. Yangınlarda yok olan orman arazilerini en geç bir yıl içinde tekrar ağaçlandırıyoruz." dedi.

Vali Mustafa Malay ise 2006 yılında yangınsız bir sezon geçirmek istediklerini dile getirdi. Kasıtlı olarak ormanları yakanları vatan hainliğiyle suçlayan Malay, "Bunlar vatanını ve milletini sevmeyen insanlardır. Orman yakarak arazi açmak devri artık mazide kaldı. Çünkü artık yanan ormanların yerine en fazla bir yıl içerisinde yeni ağaçlar dikiliyor. Vatandaşlarımız tarım arazisi açmak için orman yakmasın. Bu kişilerin orman yakmasına asla müsaade etmemeliyiz. Bilinçli vatandaşlarımız sayesinde inşallah orman yangınlarının önüne geçeceğiz." şeklinde konuştu.

Yeni düzenlemelerle orman yangına sebebiyet veren kişilerin ağır cezalara çarptırılacağına dikkat çeken Malay, "Anız yakanlara, paranın yanında en az bir yıl hapis cezası verilecek. Anız yakmak sadece ormanlara değil, toprağa da zarar veriyor. Orman yangınlarını en aza indirmek için vatandaşların cuma hutbeleriyle camilerden ve öğrencilerin derslerde öğretmenleri tarafından uyarılması gerekiyor. Bu yüzden okullarda ve köy kahvehanelerinde eğitim seminerleri düzenleyeceğiz. Ayrıca yol kenarlarına koyacağımız tabelalarla vatandaşlarımızın dikkatini çekeceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious