Vali Malay, 'Toprakları yok edenler katildir'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Aydın Valisi Mustafa Malay, verimli toprakları yok edenlerin katil olduğunu belirterek, "Türkiye toprakları iyi bir sınıflandırma yapmak kaydı ile ve hatta Anayasa'ya madde konularak koruma altına alınmalıdır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu zihniyetle yetişen insanların ülkeye faydası dokunmaz. Okulda verilen bilgilerin gerektiği zaman arazi ve ahırlarda uygulanması gerekiyor." diye konuştu.

Aydın İl Tarım Koordinasyon Kurulunun Mayıs ayı olağan toplantısı Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Malay'ın yanı sıra İl Tarım Müdürü Sadettin Öztürk, Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ali Kaynak ve 16 ilçe ziraat odası başkanları katıldı.

Mustafa Malay, toplantı açılışında yaptığı konuşmada, tarım ve ziraat olmadan canlı yaşamının düşünülemeyeceğini söyledi. Malay, Türkiye'nin iklimi, toprağı, suyu, yetiştirdiği ürün çeşidi ve kalitesi ile dünya tarımına damgasını vurduğunu iddia etti. Malay, bu başarılara rağmen çalışmaların yeterli olmadığına değindi. Tarım teşkilatlarının ve ziraat odalarının çiftçileri bilinçlendirmesi gerektiğini kaydeden Malay, "Aydın'da ziraat ve veterinerlik fakültelerinin olması tarıma verilen önemin bir göstergesidir. Tarımda kaliteyi ön plana çıkararak markalaşmak gerekmektedir. Atadan görme usullerle üretim yapma dönemi artık kapanmıştır. Okuyan çocuklarımızın arazi ve ahır gibi cephelere çıkarak tarım geliştirilmesi için gayret göstermelidirler." diye konuştu.

Aydın'ın verimli topraklarına sanayinin girmesini istemediğini anlatan Malay, kurulacak olan fabrikaların belirli bir süre çalıştıktan sonra demode olarak yok olacağını anlattı.

Toprakların gerektiği gibi bakım yapıldığı sürece sürekli ürün vereceğini açıklayan Malay, "Verimli topraklar kontrol altına alınarak muhafaza edilmelidir. Bu topraklar Allah'ın bize bir nimetidir. Bakalım sanayisi gelişmiş bir ülke teknolojiyi kullanarak Aydın incirini yetiştirebilecek mi? Bizim tek yapacağımız bu nimetlere sahip çıkarak tarıma dayalı sanayiyi geliştirmektir. Tarım yalnız ülkemizin değil Dünya'nın birinci önceliğidir." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious