Vali Önal: Büyük teyakkuz halindeydik

Vali Önal: Büyük teyakkuz halindeydik.14764
  • Giriş : 29.04.2009 / 15:45:00

Ankara Valisi Kemal Önal, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e yönelik bombalı saldırı girişimi anında yaşananları, canlı bombanın nasıl etkisiz hale getirildiğini anlattı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


ANKARA VALİSİ ÖNAL: CANLI BOMBA İHTİMALİ ÇOK FAZLA. TERÖRİSTİN ÜZERİNDE YAKLAŞIK 1 KİLO CİVARINDA PATLAYICI OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUZ

Ankara Valisi Kemal Önal, Esenboğa Havalimanında, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde, Hikmet Sami Türk'e yönelik saldırı girişimine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vali Önal, şöyle konuştu:

''Kız öğrenci kılığında bir kişinin içeriye girdiğini... Bu sırada bir patlama sesiyle, Türk, geri dönüyor bakıyor ki üzerine polis atlamış vaziyette, yerde yatan bir kız... Biz araştırdık. Canlı bomba ihtimali çok fazla. Yaralı vaziyette. Polisin müdahalesiyle üzerindeki silahı da çekip müdahale etmek istiyor fakat etkisiz hale getirildiği için bir şey yapamıyor. Şu anda tedbir altında. Büyük bir tehlikeyi atlatmış olduk. Yapılan ilk incelemede, çok kaba incelemede, canlı bomba olduğu maalesef ortada.''

Bir gazetecinin, ''büyük şehirlerde 3 PKK'lının eylem yapacağı yönünde emniyet kaynaklarında açıklamalar yapılıyordu. Saldırının bununla ilgisi var mı?'' sorusuna, Önal, ''Bunlar, tabii, daha sonra ortaya çıkacak konular. Şu anda olaya hakimiz. Hüviyet tespit ediliyor. Gereken inceleme ve soruşturma devam edecek. Bu konudaki bilgiler zaten uzun zamandır geliyordu ve bütün illerimizde olduğu gibi Ankara da büyük teyakkuz halindeydi. Çok şükür korktuğumuz başımıza gelmedi. Polisimizin de sağlık durumu iyi. Terörist de şu anda yaralı. Patlattığı fünyeden dolayı yaralı durumda'' yanıtı verdi.

Teröristin üzerinde ne kadar patlayıcı bulunduğunun sorulması üzerine de Önal, bu sonuçların kriminal incelemenin ardından ortaya çıkacağını belirterek, ''Ancak teröristin üzerinde yaklaşık 1 kilo civarında patlayıcı olduğunu tahmin ediyoruz'' dedi.

-KİMLİĞİ BELİRLENDİ-

Öte yandan, bombalı saldırı girişiminde bulunan kızın kimliğinin D.A. olduğu ve yasa dışı sol bir terör örgütü adına faaliyet göstermekten güvenlik birimlerinde kaydı olduğu öğrenildi.

''Canlı bomba'' olduğu belirtilen teröristin, olay sırasında meydana gelen küçük çaplı patlama sırasında karnından hafif yaralandığı, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı ifade edildi.

Yetkililer, teröristin Bilkent Üniversitesi ile herhangi bir bağlantısı bulunmadığını, daha önce başka bir üniversitede sürdürdüğü eğitimini yarım bıraktığının saptandığını kaydettiler.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI AYDOĞAN: HİKMET SAMİ TÜRK'ÜN SAĞLIK DURUMU İYİ. EVİNDE DİNLENİYOR

Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Aydoğan, eski Bakan Hikmet Sami Türk'ün sağlık durumunun iyi olduğunu, evinde dinlendiğini bildirdi.

Bilkent Üniversitesinde Anayasa Hukuku dersi veren eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e yönelik bombalı saldırı girişimiyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Aydoğan, sabah saatlerinde Hukuk Fakültesinin birinci katında bir patlama olduğunu belirtti.

Hemen güvenlik kordonu oluşturulduğunu ve okulun güvenlik görevlileri tarafından Hukuk Fakültesi'nin boşaltıldığını ve kısa süre içinde Jandarma ekiplerinin gelerek olaya el koyduğunu anlatan Aydoğan, şunları kaydetti:

''Bana anlatılanlara göre, Hikmet Sami Türk hocamıza yönelik bir girişim söz konusu. Bir kız, üzerindeki fünyeyi patlatmak istiyor. Fünye patlıyor ama düzenek çalışmıyor anladığım kadarıyla ve kendini yaralıyor. Tam o sarıda Sami Bey'in korumaları müdahale ederek etkisiz hale getiriyorlar. Jandarma geliyor, düzeneği tamamen etkisiz hale getirip çıkarttıktan sonra hafif yaralı olan saldırganı, yakındaki Atatürk Hastanesine götürüyor.''

Hikmet Sami Türk'ün sağlık durumunun iyi olduğunu, evinde dinlenmeye çekildiğini belirten Aydoğan, Türk'ün kimseyle görüşmek istemediğini, olayın şokunu yaşadığını kaydetti.

-GÖRGÜ TANIKLARI-

Bu arada olay sırasında Hukuk Fakültesi'nde olayın meydana geldiği yerin yakınındaki sınıfta derste olan görgü tanıkları ise ders sırasında iki patlama sesi duyduklarını, daha sonra 5 dakika bulundukları yerde kaldıktan sonra Rektör Yardımcısı Kürşat Aydoğan'ın ''Okulu Boşaltın'' sözünü duyduklarını anlattı.

O sırada camdan Hikmet Sami Türk'ü gördüklerini ve Türk'ün sağlık durumunun iyi olduğunu kaydeden görgü tanıkları, sınıftan çıktıkları sırada uzun siyah saçlı ve siyah kıyafetli bir kadının Türk'ün korumaları tarafından etkisiz hale getirilerek yere yüzüstü yatırıldığını ve her yeri beyaz bir tozun kapladığını ifade etti.

ADALET BAKANI ŞAHİN: 'TÜRKİYE'NİN TERÖRLE MÜCADELEDEKİ KARARLILIĞI ARTARAK DEVAM EDECEKTİR

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığının artarak devam edeceğini söyledi.

Şahin, TBMM Adalet Komisyonu çıkışında gazetecilerin eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e yönelik saldırıyla ilgili sorularını yanıtladı. Haberi toplantı sırasında aldığını belirten Şahin, ''Çok şükür kendisine bir zarar verememiş. Terörist diye nitelendireceğim kişi, sanıyorum bir bayan....'' dedi.

Terörün nerede ve ne zaman otaya çıkacağını, kime yönelik eylemde bulunacağını daha önce kestirmenin zor olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

''Terörün bir insanlık suçu olduğu, bugün yaşadığımız olaylardan sonra çok daha net şekilde ortaya çıkıyor. Bugün sanıyorum 9 şehidimiz var. Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığı, artarak devam edecektir. Terör örgütü şunu bilsin ki bu eylemlerle, amaçladığı hedeflere ulaşması mümkün değildir. Tabii tüm milletimizin başı sağ olsun. Özellikle 9 şehidimizin yakınlarının şu anda yüreğinin yandığını biliyorum. Ne söylersek söyleyelim, hangi teselli cümleleriyle ifade edersek edelim, bu onların acılarını hafifletmeyecektir. Bu vatan, bu toprak ve bu ülke için onlar hayatlarını verdiler ve şehitlik mertebesine ulaştılar. Tabii ki devletimizin tüm güvenlik güçleriyle birlikte terörle mücadelesi, devam edecektir. Allah rahmet eylesin, Sayın Türk'e de geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Bundan sonra tabii ki güvenlik açısından da zannediyorum daha ciddi tedbirlerin alınmasında yarar olduğu kanaatindeyim. Güvenlik birimlerimiz ve ilgili bakanlıklarımız herhalde bu yaşananlardan sonra daha ciddi tedbirler alma ihtiyacı duyacaklardır. ''

Şahin, ''Daha önce Cemil Çiçek'e böyle girişim söz konusuydu. Şimdi Hikmet Sami Türk'e... Adalet bakanlarına yönelik farklı bir durum söz konusu. Size yönelik gelen herhangi bir tehdit söz konusu mu?'' sorusuna, kendisine bizzat ulaşan herhangi bir tehdit olmadığını söyledi. Güvenlik birimlerine, koruma müdürlüklerine böyle bir tehdit ulaşıp ulaşmadığını bilmediğini kaydeden Şahin, ''Ulaştı da bana söylenmedi mi o konuda da bir bilgim yok'' dedi.

Türk'ü ziyaret edip etmeyeceği sorusuna ise Şahin, kendisini telefonla arayacağını belirterek, ''Hikmet Hocamı şimdi telefonla arayacağım. Gerekirse ziyaret ederim. Hocamızdır, geçmişte birlikte çalıştık. Adalet Bakanlığında bir çok hizmetlere imza atmış olan, saygıdeğer bir bakanımızdır. Onun böylesine bir saldırıya muhatap olması, tabii hepimizi üzmüştür. Ama tabii ki tesellimiz, yara almadan kurtulmasıdır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*