Vali yardımcısı Jandarma'ya dava açtı

Vali yardımcısı Jandarma'ya dava açtı.28351
  • Giriş : 19.06.2008 / 18:59:00

Diyarbakır Vali Yardımcılığı ve Sur Belediye Başkanlığı görevlerini yürüten Ahmet Aydın, Jandarma'ya kendisini fişlediği iddiasıyla 100 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da Vali Yardımcılığı görevinin yanı sıra İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Sur Belediye Başkanlığı görevlerini yürüten Ahmet Aydın, Jandarma Genel Komutanlığı'nın kendisini fişlediği iddiasıyla 100 bin YTL'lik tazminat davası açtı. Jandarmanın bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı ise bu tür fişlemenin olmadığını ileri sürdü.

Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Aydın ise "Bütün hukuki yolları kullanarak şahsımla alakalı mağduriyetimi gidereceğim. Bu maddi ve manevi tazminat olsa da dava açacağım." demişti. Bunun üzerine Aydın, Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi'ni başvurarak Jandarma Genel Komutanlığı hakkında 100 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

Önce İçişleri Bakanlığı'ndan 20 bin YTL maddi ve manevi tazminat talep eden Aydın'ın istemini bakanlık, Jandarma Genel Komutanlığı'nın fişlemeyi yalanlaması üzerine reddetti. Daha sonra 1'inci İdare Mahkemesi'ne dava açan Aydın, mahkemeye 2006 yılında kendisine imzasız mektupların içinde gönderildiğini belirttiği fişlenme ile ilgili olduğu ileri sürülen belge ve bilgileri verdi.

Davayı açtığını doğrulayan Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, mahkemede olan bir konu hakkında görüş belirtmek istemediğini söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 31 Mart 2006 yılında Diyarbakır'daki devletin yöneticileri ile yargı üyelerini fişlediği ortaya çıkmıştı.

Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu imzasıyla 6 Ocak 2006'da Bölge Komutanlığı'na yollanan yazıda eski fişlerin güncellenmesi istenmişti. Yeni fişler için 15 Mart 2006 tarihine kadar süre verilmişti.

Validen hâkim ve savcıya kadar isimlerin bulunduğu fişlerde "AKP atadı. Eşi türbanlı. Dul olup ahlaken güçlü değil. Atatürkçü. Sosyal biri" bilgileri yer aldı. Listelerdeki isim, görev ve görev sürelerinin doğruluğu dikkat çekiyor. Diyarbakır'da vali, hâkim, savcı ve müdürlerin jandarma talimatıyla fişlendiğini gösteren belgeler yayınlanmıştı. Çalışmanın tek disketle yapılması, sonra tüm verilerin imha edilmesi isteniyordu.

"Hiçbir resmi ya da özel kuruluşla yazışma yapılmayacak. Çizelgeler imzasız ve başlıksız olacak şekilde emniyetli PC'lerde hazırlanacak. Bir diskete kaydedilecek. Bir çıktı alınacak, sonra tüm veriler imha edilecek. Disket kurye ile komutanlığa gönderilecek." Güncellenmesi istenen fişlerin altında, Diyarbakır Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü yapan Kurmay Binbaşı A.D.'nin imzası yer alıyordu.

Jandarmanın fişlediği isimler arasında bir dönem Diyarbakır'da görev yapan Vali Efkan Ala, Vali Yardımcısı Erol Özer, Vali Yardımcısı Cumali Atilla, Bismil Kaymakamı Kenan Çiftçi, Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Yılmaz bulunuyordu. Fişlendiğini öğrenen ismi geçen görevliler, haklarını mahkemede arayacaklarını söylemişlerdi.

FİŞLEMEDE YER ALAN BAZI BİLGİLER

Diyarbakır Valisi Efkan Ala (Şuan Başbakanlık Müsteşarı): 2 yıldır görev yapıyor. Batman Valisi olarak görevliyken 14.09.2004 tarihinde AK Parti hükümeti tarafından İl Valisi olarak atanmıştır. Eşi türbanlıdır.

Vali Yardımcısı Cumali Atilla: 2 yıldır görev yapıyor. Çocuğu Fethullah grubuna ait olan Özel Nil İlköğretim Okulu'nda okuyor. Elazığlıdır.

Vali Yardımcısı Ahmet Aydın: Bir yıldır görev yapıyor. Siirt Vali Yardımcılığı görevinde iken Kastamonu'ya tayini çıkmış, buradaki görevine başlamadan tayinden sarfınazar edilerek Diyarbakır iline tayin edilmiştir. Nurcu görüşe sahiptir.

Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştür: Bir yıldır görev yapıyor. Sosyal etkinliklere katılır, milliyetçi ve vatanperverdir.

Vali Yardımcısı Erol Özer: Bir yıldır görev yapıyor. Sosyal etkinliklere katılır.

Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci: Bir yıldır görev yapıyor. Sosyal etkinliklere katılır.

Vali Yardımcısı Alaattin Serdar: Bir yıldır görev yapıyor, sosyal etkinliklere katılır.

GENELKURMAY YALANLAMIŞTI

Genelkurmay Başkanlığı, fişleme konusunda yazılı bir açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, teknolojik imkanlarla her türlü belgenin tahrif edilmesi, sahtesinin yapılması ve amacından saptırılmasının mümkün olduğu kaydedildi. Genelkurmay açıklamasında, 'Söz konusu emirler; EMASYA (Emniyet Asayiş ve Yardımlaşma) planları gereği ihtiyaç duyulan bilgilerin toplanması amacına yönelik olup hiçbir şekilde kişilere ilişkin bilgi talebi içermemektedir. İnceleme sonucunda, tahrifat yapılmak suretiyle emirlerin, ilgisi olmayan konularla irtibatlandırılarak gündem yaratılmaya çalışıldığı anlaşılmıştır' ifadelerine yer verilmişti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious