Valilik ve Emniyet Müdürlüğü'nden 1 Mayıs önlemleri

Valilik ve Emniyet Müdürlüğü'nden 1 Mayıs önlemleri.41864
  • Giriş : 30.04.2008 / 15:45:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 15:49:54

İstanbul Valisi Güler, 1 Mayıs'ta kutlamalarla ilgili olarak bir dizi önlemlerin alındığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ta sendikaların planladığı kutlamalarla ilgili olarak bir dizi önlemlerin alındığını ve bundan dolayı genel yaşamın olumsuz yönde etkileneceğini söyledi. 1 Mayıs'ta Kabataş, Beşiktaş ve Karaköy'e ulaşan vapur seferlerinin etkinlik bitene kadar iptal edildiğini belirten Vali Güler, "Raylı ulaşımda da Taksim ve Kabataş'a ulaşan bazı seferler iptal edilecek. Ayrıca bu bölgedeki 66 ilk ve orta dereceli okulda bir gün süreyle tatil edilmiştir" dedi.

İstanbul Valiliği'nde İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la birlikte basın mensuplarının karşısına geçen Vali Güler, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasıyla ilgili olarak son noktayı koydu. Taksim'de yapılmak istenen kutlamanın "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na göre mümkün olmadığını belirten Güler, sendikalara birkez daha sağduyu ve itidal çağrısında bulundu. Sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını kanunlara uymaya davet eden Vali Güler, "Bizim görevimiz kanunları uygulamak. Yasanın öngördüğü çerçevede bu yürüyüşlere ve kutlamaya engel olunacaktır. Böyle bir kutlama genel hayatı olumsuz yönde etkileyecektir. Ulaşım başta olmak üzere şehir hayatında bazı sorunlarda çıkacaktır. Vatandaşları bu konuda uyarmak ve bilgilendirmek istiyorum" şeklinde konuştu.

1 Mayıs'ta özellikle deniz ve raylı ulaşımda birtakım sefer iptallerinin olacağını duyuran Güler, "Kabataş, Karaköy ve Beşiktaş'a gelen yolcu vapurları Eminönü'ne yönlendirilecek. Sirkeci-Kabataş tramvay hattında seferler yapılmayacak. Ayrıca Kabataş Taksim füniküler sistemi de yolcu taşımayacak. Bu önlemler buralarda hayat normale dönene kadar devam edecek. Bu bölgelerdeki 66 ilk ve orta dereceli okulda da bir gün süreyle tatil ilan edilmiştir." şeklinde konuştu.

Amaçlarının korku yaratmak olmadığını kaydeden Vali Güler, "Biz İstanbul'da kabus yaratması muhtemel olaylarla ilgili tedbirleri alıyoruz. Güvenlik güçleriyle çatışmaya girebilecek ve provakatif eylem yapabilecek grupların istihbari bilgisi bize ulaştı. Bu gruplar zemini fırsat bilerek bunu avantaj olarak kullanabilir. Yasaların öngördüğü tedbirleri güvenlik güçleri uygulayacaktır. Güvenlik güçlerinin amacı zor kullanmak değildi. Ama önleyici tedbir almak görevidir. Polis kanuni çerçevede hareket edecektir. İnşallah biz aldığımız tedbirleri hemen kaldırırız ve genel yaşam normale döner. Biz herkesin can ve mal güvenliğini korumakla görevliyiz." diye konuştu.

1 Mayıs'la ilgili her türlü güvenlik önleminin alındığını yineleyen Güler, yeteri kadar polis ve takviye güçlerin görevlendirildiğini dile getirdi. Bir soru üzerine köprülerde herhangi bir kısıtlama olmayacağını belirten Güler, "Taksim'deki işyerlerine gidişlerde de problem olmayacak. Otobüsler normal olarak çalışacak ama meydanda durmayacak." dedi.

1 Mayıs'ın Taksim tartışmalarına mahkum edildiğini dile getiren Vali Muammer Güler, "Ben sendikalara yine çağrıda bulunuyorum. İsterlerse kutlamaları Çağlayan, Kazlıçeşme, Kadıköy veya Kartal meydanında yapabilirler. Başvurusu süresi geçmesine rağmen yardımcı olabiliriz. 1 Mayıs maalesef bir bayram yerine sıkıntı ve endişe kaynağı olmuştur. Bizim söylediğimiz noktalarda böyle bir kutlama yapılsa girişler kontrol altında olacağı için olumsuzlukların önüne geçilebilinir. Ama Taksim'de böyle bir şey mümkün değil." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious