Vali'nin atamasına Obama engeli!

Vali'nin atamasına Obama engeli!.10799
  • Giriş : 31.12.2008 / 09:15:00

Atama karşılığında para ve menfaat talep ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Vali Blagojevich, eski bir eyalet bakanı olan Roland Burris'i Obama'dan boşalan yere atamasına Obama engeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin Illinois eyaletinin yolsuzlukla suçlanan valisi Rod Blagojevich, başkan seçilmesiyle senatörlükten ayrılan Barack Obama'nın yerine 71 yaşındaki siyahi Rolalnd Burris'i atadı.

Daha önce atama karşılığında para ve menfaat talep ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Vali Blagojevich, eski bir eyalet bakanı olan Roland Burris'i Obama'dan boşalan yere atamasıyla ilgili Chicago'da yaptığı açıklamada, Burris'in büyük tecrübe sahibi olduğunu söyledi.

Ancak senatörler, Blagojevich'in atadığı birinin Senatoda barındırılmayacağı yönünde uyarıda bulunuyor.

Demokrat Senatör Dick Durbin, yazılı bir açıklama yaparak, ''50 Demokrat senatörün talebine rağmen Vali Blagojevich'in şaibeleri üzerine çekecek ve ileride meşruiyeti tartışılacak birini ataması gerçekte üzüntü vericidir'' ifadesini kullandı ve bu atamanın senatodaki Demokrat grup tarafından reddedileceğini söyledi.

4 Kasım seçiminin galibi Obama da yazılı bir açıklama yaparak, kendi yerine gelecek kişinin Blagojevich tarafından atanmasını onaylamadığını belirtti ve ''Roland Burris deneyimli, yetkin bir kişi, ancak Demokratlar birkaç hafta önceki açıklamalarında, senato sandalyesini satmakla suçlanan Vali Blagojevich tarafından yapılacak atamayı kabul etmeyeceklerini açıkça belirtmişti'' ifadesine yer verdi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından izlenen Blagojevich, 9 Aralık tarihinde, Obama'dan boşalan senatörlüğü para veya menfaat karşılığında satmaya çalışmak suçlamasıyla tutuklanmıştı. Daha sonra serbest bırakılan Blagojevich hakkında resmi dava açılacak.

Suçsuz olduğunu iddia eden Blagojevich, Obama ve diğer Demokrat liderlerden gelen valilikten istifa etmesi çağrılarını reddediyor ve sonuna kadar kendisini savunacağını bildiriyor.

Obama, ABD Başkanı seçildiği için Illinois eyaleti senatörlüğünden istifa etmişti. Illinois yasalarına göre, boşalan bu senatörlük için atama yapma yetkisi valide bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*