Vali'ye üst düzey koruma

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Valisi Efkan Ala'nın korunmasına yönelik güvenlik tedbirleri artırılırken, son olarak makam aracı için frekans bozucu araç tahsis edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da 28 Mart'ta başlayan olayların ardından Vali Efkan Ala'nın korunmasına yönelik güvenlik tedbirleri artırıldı. Diyarbakır'da görev yapan üst düzey bir istihbarat personeline sağlanan frekans bozucu araç, Vali Efkan Ala'ya tahsis edildi.

Ala'nın Diyarbakır'da bulunduğu her an frekans bozucu araç, makam aracı ile birlikte hareket ediyor. Ala'yı gölge gibi takip eden frekans bozucu araç, yaklaşık 100 metre mesafede telefon ve telsiz iletişimini engelliyor. Böylelikle Vali Ala'ya yönelik olası eylemlerin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Frekans bozucu aracın benzerleri Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın konvoyu için de hazır bekletiliyor. Ala'nın güvenliği, Özel Harekat Şubesi polisleri başta olmak üzere kalabalık bir ekip tarafından sıkı şekilde korunuyor.

Uzmanlara göre, bu tip cihazlar genellikle uzaktan kumanda veya telefonla bomba patlatılması muhtemel olan bölgelerde kullanılıyor.

Frekans bozucu düzenek modeline göre kendisine yaklaşık 100 metre mesafede telefon ve telsiz iletişimini engelliyor. Böylece frekans bozucu düzeneğin bulunduğu araç, çevresinde uzaktan kumandalı bomba düzenekleri gibi muhtemel tehlikeleri önlüyor.

Frekans bozucular ayrıca cep telefonu dinleme hadiselerini de önleyebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious