'Van Cumhuriyet Savcısı'nın görevden alınması davayı etkilemez'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Başkanvekili CHP'li Mesut Değer ile birlikte yarın başlayacak Şemdinli duruşmasını izlemek için Van'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Nevşehir Milletvekili ve Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış ve CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer'i Van Ferit Melen Havaalanı'nda Vali Yardımcısı Osman Ahsen karşıladı.

VİP salonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Elkatmış, Şemdinli olayı olarak bilinen olayın çıkmasından sonra komisyon olarak bölgeye gelerek incelemelerde bulunduklarını hatırlatarak, bu olayın aydınlanması için sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

Elkamış, yarın başlayacak duruşmayı izlemek için geldiklerini ifade ederek, yargılama aşamasında fazla bir şey söylemenin doğru olmadığını kaydetti.

Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın görevinden alınmasının doğru bulmadığını ifade ederek, "Ancak savcının görevden alınması davayı etkilemez. Bu davanın kararını verecek olan hakimlerdir. Savcı iddianamesini hazırlayarak mahkemeye sunmuştur. Esas soruşturmayı yapacak ve kararı verecek olan mahkemedir. Herhangi bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Ama savcının görevden alınmasını sorarsanız. Savcının görevden alınmasını hoş karşılamadığımı söylemek isterim." dedi.

"Savcının görevden alınmasından sonra mahkeme kendini baskı altında hissedir mi?" sorusuna Elkatmış, kararı görmek gerektiğini dile getirerek, hakimlerin bağımsız olduğunu ve vicdanına göre karar vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious