Van Gölü canavarı karada mı yaşıyor?

Van Gölü canavarı karada mı yaşıyor?.18439
  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

YYÜ Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Sarı, Van Gölü sularının büyük bir canlının yaşamasına olanak sağlayamayacağını belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sarı, görüldüğü öne sürülen canavarın, karasal kökenli bir canlı olabileceğini söyledi. Prof.Dr. Sarı, “Eğer böyle bir canlı varsa Van Gölü içerisinde sürekli yaşayan bir canlı değil, Göle girip, çıkıyor'' dedi.
Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde 1989 yılında ortaya atılan ve günlerce kamuoyunu meşgul eden Van Gölü canavarı yeniden sahneye çıktı. Birçok insan canavarı gördüğünü iddia ederken, 16 yıldır gölün tek balık cinsi olan İnci kefali ve göl ile ilgili araştırmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Sarı, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Konunun detaylı incelenmesinde yarar olduğunu belirten Prof. Dr. Sarı, öncelikle canavarı gördüğünü söyleyen insanlar üzerinde sosyolojik bir araştırmanın yapılmasını istedi. Prof.Dr. Sarı, bu araştırmanın insanların nasıl bir varlık gördüklerini de ortaya koyacağını vurguladı. Kendisinin, “Gölde bir varlık yaşamıyor'' demediğini kaydeden Prof.Dr. Sarı, ancak bilimsel olarak Van Gölü sularının, büyük bir canlının yaşamasına olanak sağlamadığını belirtti.

‘CANAVAR VARSA KARASAL KÖKENLİ’
Prof.Dr. Sarı, bir canlının olduğu düşünülüyorsa bunun sürekli Van Gölü içinde yaşayacak bir canlı olmadığına dikkat çekti. Prof.Dr. Sarı, özellikle bu büyüklükte bir canlının neyle beslendiği sorusuna cevap bulamadıklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Böyle bir canlı varsa sürekli gölde yaşamıyor. Karasal kökenli bir canlıdır. Sazlık bölgelerden göle girip gözüküyor tekrar çıkıyor. Bu ne olabilir? Büyük bir yılan veya sürüngen olabilir. Van Gölü canavarından söz ettiğimiz zaman öncelikle neyle beslendiğini, yani göl içindeki besin zincirinin neresinde bulunduğu ve nerede yaşadığı sorusuna cevap bulmalıyız. Ama biz bu sorulara cevap bulamıyoruz. Eğer böyle bir canlı varsa ya göl içinde bulunan 139 planktonla ya da balıkla besleniyor.'' “Ancak balıkla besleniyorsa yılda 120 gün Van Gölü’nün büyük bir kısmında yaklaşık 400 kilometre balıkçı ağı serilidir'' diyen Prof. Dr. Sarı, “Balık yiyen bir canlı bu ağları darmadağın ederdi. Balıkların üreme dönemlerinde kıyıya çıkardı. Görenlerin sayısı da çok daha fazla olurdu. Bu büyüklükte bir canlının göl içinde yaşadığı bölgede fiziksel değişiklikler olacaktır. Biz sürekli Van Gölü’nü uydudan takip ediyoruz. Böyle bir tespitimiz olmadı. Ayrıca bu mevsimde kuş ve ördek hareketleri var. Bunlara dikkatli bakılmadığı zaman sanki su yüzeyinde birşeylerin hareket ettiğini görürsünüz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious