Van Gölü canavarı posta pulları ile tescillendi

Van Gölü canavarı posta pulları ile tescillendi.18439
  • Giriş : 08.02.2006 / 00:00:00

Efsane haline gelen ve yıllardır zaman zaman gündeme gelen Van Gölü canavarı, PTT Van Başmüdürlüğü'nün yeni bastırdığı posta pulları ile tescillendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Canavar haberleri ile gündeme gelen Van'da turist sayısında bir artış olması yanında Van için önemli bir tanıtım aracı oldu. Son yıllarda gündemden düşen Van Gölü canavarını gündeme almak isteyen Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer ilçe girişine canavar heykeli dikti. Ardından kısa adı CAT olan Canavar Arama Timi kurarak yaz aylarında Van Gölü'nde canavarı görüntülemek için çaba gösterdi. Sezer'in bu çalışmalarına bir destek de Van PTT Başmüdürlüğü'nden geldi. PTT Van Başmüdürü Süleyman Yıldız, yıllardır söylenen Van Gölü canavarını mektup pullarına bastırarak canavarı tescilleştirdiklerini söyledi. Basılan Van Gölü Canavarı ve Akdamar Kilisesi pulları Gevaş ilçesi canavar heykeli önünde basına tanıtıldı.

Yıldız, Türkiye'nin her yerinde kullanılacak olan 60 YKr'lık yeni pulların piyasa çıktığını söyledi. Pullarla tanıtımın ilin önemli tarihi ve kültürel varlıklarını tanıtmayı hedeflediklerini dile getiren Yıldız, canavarı pulunu sürekli gündeme gelmesi ve Van'ın tanıtımında önemli yer alacağını düşündükleri için yaptıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Sezer'in kendilerine destek olduğunu kaydeden Yıldız, en az 250 olmak üzere herkesin artık pul bastırmasının mümkün olduğunu kaydetti. Yıldız, "Van Gölü Canavarı ile Akdamar Kilisesi'nin üzerinde bulunduğu pullar artık Gevaş Belediye Başkanlığı'nın malıdır. Bu artık tarihe mal olmuş bir hadise haline geliyor. Van Gölü Canavarı pulunun hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca pullardan bir tanesini büyütüp makam odama astıracağım." dedi.

Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer ise, Van Gölü Canavarı'na olan sempatilerinden dolayı ilk olarak ilçe girişindeki kavşakta heykel yaptırdıklarını söyledi. Canavarın Türkiye ile dünya çapında daha iyi tanıtılması ve turizme kazandırılması için gerekli broşür ve dergiler de bastırdıklarını kaydeden Sezer, "Bunların dışında PTT Van Başmüdürlüğü ile yapılan bir sözleşme neticesinde maliyeti belediye tarafından karşılanacak Van Gölü Canavarı'nın posta pulunu bastırdık. Yıllar öncesinde canavarın gerçek olmadığını söyleyenler, bugün inanıyorum ki pişmanlık içerisindedirler. Van Gölü Canavarı'nın artık gerçek olduğuna dair kasetleri yayınlandı. Canavarın Gevaş kıyılarında dolaştığı tamamıyla aşikardır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious