Van kedileri kontrollü şekilde ürüyor

Van kedileri kontrollü şekilde ürüyor.6076
  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

Dünyaca ünlü Van kedileri bu yıl çiftleşme dönemine erken girdi. Bir yıl boyunca ayrı odalarda tutulan dişi ve erkek kediler, kızgınlık dönemine girince özel odalarda çiftleştirilmelerine izin verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 60 dişi 30 erkek kediye yıl boyunca uygulanan çiftleşme yasağı Şubat ve Mart aylarında uygulanmıyor.

Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya olan düşkünlüğü ile bilinen Van Kedisi, dünya üzerinde melezleşmeyen, saflığını koruyabilmiş canlıların başında gelir. Bu özelliği onu, hem kedi dünyasının hem de diğer canlılar arasında aranılan yapıyor. Van kedileri, her yıl Şubat, Mart ya da Haziran aylarından birinde kızgınlık periyoduna girerken, bu periyot yaklaşık 10 gün sürer. Kızgınlık döneminde gebe kalırlarsa hayvan, genellikle o yıl içinde bir daha kızgınlık göstermez. Gebelik süresi 62 gün iken, gebeliğin birinci ayından sonra karın şişmeye başlar ve bu dönemden itibaren karnını kimseye dokundurtmaz. Van kedisi de diğer kedilerde olduğu gibi gözlerden uzakta doğurmayı sevdiğinden, birinci ayın sonundan itibaren ıssız ve karanlık yer aramaya başlar. Van kedisi bir batında dört yavru doğurur.

Kedievi yetkilileri, Van kedilerinin bu yıl erken kızgınlık gösterdiklerini belirterek, kedilerin özel olarak hazırlanan çiftleşme odalarında bir araya getirildiğini ve kızgınlık dönemi içinde kedilere ayrı bir özen gösterdiklerini kaydettiler.

Yıl boyunca uygulanan çiftleşme yasağının kedilerin kontrolsüz çiftleşmelerini önlemek ve kaliteli yavrular elde etmek için uygulandığının altını çizen Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde görevli Araştırma Görevlisi Dr. Kudret Karaayvaz, kızgınlık gösteren kedileri özel hazırlanmış doğum ve çiftleştirme odalarına koyup çiftleştirdiklerini dile getirdi. Karaayvaz, "Kediler ortalama 3 kez çiftleşiyor. Daha sonra tekrar erkekler ve dişiler ayrı odalarda tutularak gelecek yılın kızgınlık dönemini bekliyor. Geçen yıl 30 yavru elde ettik. Bu yıl da 50'ye yakın yavru almayı bekliyoruz.'' dedi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 40 erkek ve 60'a yakın dişi kedi bulunuyor. Saflık özelliği olan dişi ile erkek kediler, sağlıklı ve soylu yavruların çoğaltılması için yılda 1 kez çiftleştirilirken bu sürenin Şubat ve Mart ayı boyunca devam ettiğini belirtilen Karaayvaz, diğer kedilerden çiftleşme konusunda herhangi bir farklı özellik taşımayan Van kedilerinin 2- 3 defa çiftleştikten sonra 65 günlük bir gebelik sürecine girdiğini kaydetti.

Kızgınlık gösteren kedileri özel hazırlanmış doğum ve çiftleştirme odalarına koyup çiftleştirdiklerini ifade eden Karaayvaz, bu ayların kedilerin çiftleşme dönemi olduğunu, kızgınlık döneminde dişi kedide bazı farklılıklar meydana geldiğini vurguladı. Bu farklılıkların özellikle dişi kedinin hareketlerinden, seslerinden fark edildiğini dile getiren Karaayvaz, "Dışardan gözlemlediğimizde dişi kedide davranış bozukluğu, davudi ve kalın ses meydana gelir. Bu da dişinin kızgınlığa ulaştığını gösterir. Artı genital bölgesinde de hafif akıntı meydana gelir. Bu da koku uyarısı olarak erkek kediye çiftleşme isteğini belirtir ve seçtiği erkek kedi ile çiftleşir." dedi. Geçen yıl yapılan çiftleşmede 30'a yakın yavru kedi aldıklarını, bu yıl ise bunu ikiye katlayacaklarını söyleyen Karaayvaz, "Mevsime bağlı poloyistrik bir hayvanda çiftleşme isteği çok fazla meydana gelmez. Bu yüzden de mart ve haziran dönemleri dışında çiftleşme istekleri bittiğinde erkek ve dişi kedilerimizi ayrı ayrı odalara koyarak besliyoruz." diye sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious