Van mitingi provatörleri fitili ateşleyince olaylar büyüdü

Van mitingi provatörleri fitili ateşleyince olaylar büyüdü.10611
  • Giriş : 18.11.2007 / 02:05:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:20:07

DTP'nin, Van'da organize ettiği mitinge geçen yıllarda yapılan mitinglere göre katılımın az olması dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Diyarbakır, Siirt, Bitlis, Ağrı, Hakkâri ve Van'ın kırsal kesimlerinden yapılan katılıma rağmen alanı dolduranların sayısı yaklaşık 3 bin'i bulabildi.

22 Temmuz genel seçimlerde bölgede oylarını AK Parti'ye kaptıran DTP, 2009 yılında yapılacak yerel seçimlerde mevcut belediyeleri koruyarak Siirt ve Van belediyeleri almak için çoktan kolları sıvamaya başladı.

Van Belediyesi'ni geri almak için DTP'nin Van'da düzenleyeceği bu miting bunun için önemliydi. 15 gün önceden miting takvimini duyuran partinin, köylerde ve mahallerde katılımın yoğun olması için büyük çaba gösterdiği belirtiliyor.

Kürsüye çıkan konuşmacı milletvekilleri, belediye seçimleri için partililerin çalışmasını istedi.

DTP'nin 'Yeter Artık' sloganıyla düzenlediği mitingde her yıl olduğu gibi yine, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posteri ve terör örgütünün sözde bayrağı açıldı.

Emniyet, miting için yoğun güvenlik önlemleri alarak mitinge katılanları kurulan arama noktalarından geçirerek alana aldı.

Polis, mitingi çok sayıda kamera ile izledi. Saat 12:00'de başlayan mitinge DTP Van Milletvekilleri Özdal Üçel, Fatma Kurtulan, DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, DTP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun, DTP'li belediye başkanları katıldı.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun ile milletvekilleri birlikte miting alanına otobüsle geldi ve zafer işareti yaparak kalabalığı selamlarken 'Biji Serok Apo', 'Selam selam İmralı'ya bin selam', 'Başbakan istifa' sloganları atıldı.

DTP Van Milletvekili Özdal Üçer konuşmasını Kürtçe olarak yaparak sonunda katılımcılara Türkçe teşekkür etti.

ALTUN: 'SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ'

DTP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun ise Kürtlerin ne istediğinin belli olduğunu dile getirerek, bunun görmezden gelindiğini savundu.

Altun, 'Kürtler ne istiyor belli değil diyorlar. Bu bir yalandır. Kürtlerin ne istediği de muhatapları da bellidir. Kafası karışık olanlar başkalarıdır. Kürt halkı özgürlük ve onur istiyor. Kürtler özgürlüğünden ve onurundan taviz vermeyerek sonuna kadar direnecek" dedi.

MİTİNG, PKK GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ

Bayram Altun'un bu sözleri üzerine alabalıktan yüzlerini poşu ile kapatan bazı kişiler, teröristbaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütünün sözde bayrağını açarak alanda gezmeye başladı.

DTP'liler müdahale yerine bunu izlemekle yetinince alanda sloganlar yükselmeye başladı. Mitingin yasadışı gösteriye dönüşmesi üzerine sivil polisler alana girerek Öcalan posteri ve PKK'nın sözde bayrağını açanları gözaltına almak istedi. Bu hareket bir anda gerginliği artırdı. Kalabalıktan bazıları polise saldırdı. Göstericiler arasında kalan ve çevresi kuşatılan polisi kurtarmak diğer polisler biber gazı sıkmak zorunda kaldı. Polis bir kişiyi yaşanan kargaşa ortasında gözaltına aldı. Bir DTP görevlisi parti otobüsü üzerinde kalabalık yerine polise sakin olmasını isteyerek, polisi provokasyon oluşturmakla suçladı.

KURTULAN: 'FOTOĞRAF BENİM DEĞİL, HER PKK'LININ BİR AİLESİ VARDIR'
Yaşanan gerginlikten sonra kürsüye gelen Van Milletvekili Fatma Kurtulan, partiye yönelik kapatma davasını eleştirerek, bunun kimseye fayda sağlamadığını söyledi.

Bölgede yıllardan beri akan kanın bir türlü durdurulamadığını dile getiren Kurtulan, 'Ya bitecek, ya bitecek' söylemleri ile akan kanın durmadığını söyledi.

Kurtulan, akan kanın durması için tek çarenin tüm siyasi partilerin kafa kafa vermesi ile mümkün olduğunu savundu.

Eşi dağda olan vekil olarak tüm Türkiye kamuoyunda linçe maruz kaldığını ileri süren Kurtulan, "Hiç kimse unutmasın dünyada herkesin olduğu gibi PKK'lıların da birer ailesi vardır. Bu ailelerde en doğal hakkı olan bu yakınlarının demokratik çözüm çevresinde dönmeyi beklemektedirler. Gelin onları dağa gönderen koşulları ortadan kaldıralım. Genelkurmay yetkilileri dağa çıkışları önleyemedik dediler. Madem öyleyse demokratik açılımlarla daha fazla kanın akmasının önüne geçelim." şeklinde konuştu.

Kurtulan, basında kendisine ait olarak silahlı fotoğrafla ilgili olarak da, "Fotoğrafın bana ait olmadığını bile bile yayınlayarak linç kampanyasına çanak tutan basını kınıyorum. Özgür yayın ilkelerini ihlal eden kimi basın yayın organlarını kınıyorum" şeklinde tepki gösterdi.

ÇIKAN OLAYLARDA 28 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mitingin bitiminde kalabalıktan bir grup 'Biji Serok Apo', 'Selam selam İmralı'ya bin selam', 'Başbakan istifa' sloganları atarak polise ve basın mensuplarına taş yağdırmaya başladı.

Çıkan arbede de 2 polis memuru ile Kanal D muhabiri Ali İhsan Yıldız, isabet eden taşlarla yaralandı. Polis göstericileri dağıtmak için havaya uyarı ateşi açıp biber gazı kullanırken, ara sokaklara kaçan gruplar buradan güvenlik güçlerine taş atmayı sürdürdü.

Polis zırhlı araçlarla ara sokaklara dağılan grubun peşine düşerek 28 kişiyi gözaltına aldı. Olaylarda bazı vatandaşlar biber gazından etkilendi. Çıkan olaylar 1 saat içinde kontrol altına alındı.

Emniyet Müdürü Salih Kesmez olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, mitingin sakin başladığını, ancak ilerleyen saatlerde yasa dışı gösteriye dönüştürülmek istendiğini söyledi. Teröristbaşı Abdulah Öcalan posteri açan kişilerin gözaltına alınması sırasında polise saldırıldığını kaydeden Kesmez, "Niyetlerin ne olduğu belli. Polis olaylara ve sokağa hakimdir. Keşke hiç olay çıkmasaydı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious