Van savaş alanına döndü: 67 yaralı, 70 gözaltı

Van savaş alanına döndü: 67 yaralı, 70 gözaltı.12022
  • Giriş : 22.03.2008 / 15:33:00

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Nevruz Bayramı'nı bahane ederek yaptığı izinsiz gösterilere katılanlar Van'ı savaş alanına çevirdi. Olaylarda 12'si polis, 67 kişi yaralanırken, 70 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Herşey, DTP Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın "22 Mart'a izin verilmemesi Nevruz'u kutlamayacağımız anlamına gelmez." açıklamasıyla başladı.

Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez de, yasal olmayan hiçbir gösteriye izin verilmeyeceğini belirterek, halkın huzurunu bozdurmayacaklarını açıkladı. DTP'den yapılan sert açıklamalar, bir anlamda Van'da yaşanan olayların habercisi oldu.

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabahın erken saatlerinde güvenlik tedbirlerini artırdı. DTP'liler ise Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın açıklamasını dikkate alarak, Cumhuriyet Caddesi'ndeki parti binasında toplanmaya başladı.

Kalabalığın sayısı artınca, teröristbaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütünün sözde bayrağı açıldı ve sloganlar atılmaya başlandı. Bir grup, sokakta ateş yaktı.

Bir süre sonra DTP Van milletvekilleri Özdal Üçer, Fatma Kurtulan ve DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar ile Bostaniçi Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek yöresel kıyafetlerle kalabalığın arasında karıştı.

Emniyet müdür yardımcıları, Milletvekili Özdal Üçer ve İl Başkanı Abdurrahman Doğar ile görüşerek, şehrin içinde kutlama ve gösterinin yasalara aykırı olduğunu anlattı.

Milletvekili Üçer'in, dağılmayacaklarını söylemesi üzerine çevik kuvvet ekipleri gruba müdahale etti. Kalabalık arasında yere düşen birçok kişi yaralandı. Ara sokaklara dağılan grup polise taşla karşılık verince polis, biber gazı kullandı. Polis zaman zaman havaya uyarı ateşi açmak zorunda kaldı.

Müdahale başlayınca DTP'li vekiller ile polis arasında sert tartışmalar yaşandı. Yaşanan tartışmalarda Fatma Kurtulan bir ara ezilme tehlikesi geçirdi. DTP Milletvekili Üçer'in, çıkan tartışmada bir polis memuruna 'Şerefsiz' diye bağırdığı görüldü.

Ara sokaklara dağılan göstericiler, çevredeki bazı işyerleri ile oto tamircilerinden buldukları lastikleri yaktılar. Bir ara Van'da gökyüzünü karabulutlar kapladı.

Şehir merkezinde çok sayıda iş yerinin camlarını kıran göstericiler, kaldırım taşlarını sökerek yollarda barikat kurdu. Barikatları kaldırmak ve yakılan ateşleri söndürmek ise polis panzerlerine düştü. Öğleden sonra olaylar durmaya başladı ve kenar mahallerde ara sırak küçük grupların ateş yakmaya çalıştı.

Öte yandan, Nevruz'u gözlemci sıfatı ile izlemek için gelen heyetin olaylarda gözaltına alındığı yönündeki bilgileri Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez yalanladı.

Kesmez, İtalya'dan gözlemci sıfatı ile gelen 5 kişilik heyetin olaylarda yaralanmamaları için 2 saat gözlem altında tutuklarını ifade ederek, olayların bitmesinden sonra serbest bıraktıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious