Van'a 50 metre menzilli silahlar geldi

Van'a 50 metre menzilli silahlar geldi.16520
  • Giriş : 21.03.2008 / 18:59:00
  • Güncelleme : 21.03.2008 / 18:56:54

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün merkezi Belçika'da bulunan silah firmasından aldığı 50 metre menzilli yeni silahı Van Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Van Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde yapılan gösteri ile basına tanıtılan silahlar, 50 metre menzili içerisinde göstericileri öldürmeden etkisiz hale getiriyor.

Silah hakkında açıklama yapan Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, "Göstericileri dağıtırken ateşli silahlar haricindeki durumlarda kullanılacak. 4 değişik fişekleri var. İnsanları şok eden fişeği, boyası çıkan ile çıkmayan fişeği ve bir de biber gazı olan fişekleri var. Burada gördüğünüz gibi amaç göstericiyi öldürmek değil. Göstericiyi etkisiz hale getirip, yerine göre de işaretleyip ve yakalamak. Kişileri saldırganları etkisiz hale getirmek ve onları yakalamak amaçlanıyor. Gördüğünüz gibi Türkiye'de ilk kullanan illerden birisiyiz. Avrupa'da da kullanılan modern bir silahtır. Araç gereç ve personel sayısı açısından ilimizin güvenliğini sağlayabilecek yeterli sayıdayız. Buda bilinmesi lazım. İlimizin huzur kentidir, huzur kenti olmaya da devam edecektir. Ama kötü niyetlilerde varsa gördüğünüz gibi bizim her türlü tedbirimiz vardır." dedi.

NEVRUZ'DA ÇIKABİLECEK OLAYLAR İÇİN SİLAHLAR GETİRTİLDİ

Kesmez, "Bu silahlar dün gece ulaştı elimize. Biz bir ön deneme yaptık. Denemeyi yaptıktan sonra bu gösteriyi yaptık. İnşaallah kullanılmaz. Ama ola ki kötü niyetliler olursa tabi bütün enstrümanlarımızı da kullanacağız. Bunlar yeni alınmıştı. Biz Nevruz'dan önce getirilmesi konusunda çaba sarf ettik. Çünkü diğer malzemelerimiz de bunlarla beraber geliyordu. Yani biz özellikle nevruza yetiştirelim dedik. Çünkü toplu gösteri olursa ancak nevruzda olur. Nevruz'dan sonra böyle bir önemli gün olmadığı için varsa elinizde böyle bir enstrüman, zamanında elinizde olması daha güzeldir. Biz yetiştirmeye çalıştık." şeklinde konuştu.

Çevik kuvvet polisleri tarafından 30 metre mesafeye bırakılan hedeflere ateş edildi. Büyük başarı yakalayan yeni silahların 4 değişik fişekle yaptığı atışlarda hedefler 12'den vuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious