Van'da 1 Mayıs kutlamaları sakin geçti

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Van Belediye itfaiyesi kavşağında Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Van Şubesi tarafından organize edilen 1 Mayıs İşçi Bayramı olaysız bitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Miting alanına; Eğitim-Sen, Genel İş Sendikası (DİSK) Van Şubesi, Demokratik Toplum Partisi (DTP), Tutuklu Aileler Derneği (TUYAD-DER) katıldı. Van'da kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı'na katılımın az olması dikkat çekti.

KESK Van Şubesi Dönem sözcüsü ve 1 Mayıs Komite Başkanı Murat Karakuş mitingde konuşma yaptı. Karakuş, son dönemlerde bölgede olumsuz şeylerin yaşandığına değindi. Karakuş, askeri sevkiyatın bölgeye yapılması nedeniyle halkın büyük bir tedirginlik yaşadığını söyledi. Çözümün askeri sevkiyatta olmadığını ifade eden Karakuş, "Askeri sevkiyat yapılması toplumsal barışa ciddi tehditler savurmaktadır. Bu durum ise bizi 12 Eylül sürecine Olağanüstü Hal (OHAL) dönemine götüreceğine inanıyoruz. Yine kan ve gözyaşı dökülecek. Bunun için toplumsal barışın objektif bir temelde çözümü için hükümeti ve tüm kesimleri duyarlılığa çağırıyoruz." diye konuştu.

1 Mayıs İşçi Bayramı için miting alanına gelen sanatçı Suavi, polis kontrolünde arandı. Araçla miting alanına girmek isterken polis ekipleri tarafından zorlukla karşılaştığını öne süren Suavi, "Emniyet teşkilatının kuruluşu için bir sanatçı geldiğinde örneğin Ajda Pekan geldiğinde eskort halinde hava alanından alınarak, gideceği yerin kapısına kadar götürürler. Ben Tarkan falan da değilim, iner bu kadar yolu yürüyerek de gelebilirim. Ama o sanatçılara bu haklar tanınıyorsa ben niye bir sanatçı olarak konser vereceğim yere araçla girmiyeyim." diye tepki gösterdi.

Gösteri alanında çok sayıda eli bayraklı çocuk göze çarptı. Sakin başlayan miting, alınan önlemler sayesinde olay çıkmadan sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious