Van'da 30 öğrenci gözaltına alındı

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri DTP'ye yakınlığı ile bilinen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği'ne (YÖDER) üye öğrencilerinin kaldığı evlere baskın düzenleyerek 30 kişiyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgilere göre Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, YÖDER öğrenci grubunun kaldığı evlere yönelik operasyon başlattı.

Önceden belirlenen evlere yapılan baskında toplam 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Evlerde bulunan bazı döküman ve yayınlara el konuldu. Yapılan baskınlar sırasında bir evde sobanın devrilmesi sonucu yangın çıktığı bildirildi.

Yapılan baskınlardan dolayı YÖDER öğrenci grubu, DTP il teşkilatı ve bazı derneklerin desteği ile Mavi Plaza arkasında yangının çıktığı evin ön tarafında basın açıklaması yaparak baskınları kınadı.

Açıklamada, Türkiye'de yapılan şoven milliyetçilik söylemlerinin artmaya başladığı iddia edilerek, bu açıklamalar ve hareketlerin barış ve kardeşliği ortadan kaldırdığı kaydedildi. Yapılan baskınların demokratik mücadelelerine yönelik olduğunu savunan öğrenciler, öğrencilere yönelik insani olmayan ve hukuk dışı şekilde gözaltların yapıldığını iddia etti. Gözaltılar sırasında bir evin de yakıldığını savunan öğrenciler, yaptıkları basın açıklamasından sonra 10 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra slogan atarak Mavi Plaza'da bulunan dernek binalarına girdi.

Yapılan basın açıklaması nedeniyle polis bina çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious