Van'da 326 madde bağımlısı var

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Van'da Vali Mehmet Niyazi Tanılır başkanlığında gençlerin madde bağımlılığı kurtarılması için yapılan toplantıda sokakta 4 çocuğun ve okullarda ise 5 öğrencinin madde bağımlısı olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyetin verilerine göre ise kentte 326 kişinin madde bağımlısı olduğu ifade edilerek, yıl içinde de 13 kişinin de uyuşturucudan hayatını kaybettiği bildirildi.

Valilikte yapılan toplantıda konuşan Vali Tanılır, madde bağımlılığı gençlik için ciddi bir tehlike olduğunu belirterek, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla kötü bir alışkanlığın özendirici olabildiğini söyledi.

Vali Tanılır, madde bağımlılığı ile mücadelenin geniş kapsamlı bir şekilde yürütülmesini ve kalıcı hale getirmek için de Madde Bağımlılığı ile Mücadele İl İzleme Kurulu'nun oluşturulmasını istedi.

Tanılır, kurulun mücadele ile ilgili bir yol haritası çıkararak eylem planı hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Sekretaryalığını Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü'nün yürüteceği Madde Bağımlılığı ile Mücadele kararı ile Rehberlik ve Araştırma Merkezi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Müftülüğü, Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü katılımı ile İl Eylem Planı hazırlama komitesi oluşturuldu. Komite İl Eylem Planı'nı 3 hafta içinde hazırlayarak, nihai karar vermek üzere İl İzleme ve koordinasyon Kurulu'na sunacak.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Çelik ise uzman ekipler tarafından cadde ve sokaklarda çalışan 385 çocukla yapılan görüşmelerde 4'ü nün madde bağımlısı olduğunun tespit edildiğini vurguladı. Çelik, çocukların aileleri ile görüşeceklerini dile getirerek, çözüm olarak da bir müdahale ekibinin kurulmasını tavsiye etti.

Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Hasan Can da, Van'daki okullarda yaptıkları araştırmada 5 madde bağımlısı öğrencinin tespit edildiğini belirterek, daha önce madde bağımlısı olan 6 öğrencinin de okullarından mezun olduğunu kaydetti.

Van'da bilimsel olarak 2002'de bir araştırma yapıldığını ifade eden Can, yapılan araştırmalar sonrasında gençlerin madde bağımlığının yüzde 1.9 oranında çıktığını aktardı.

Tahminlerinin madde bağımlısı olan çocukların bu düzeyde olmadığını ifade eden Can'da okul önlerindeki bakkallarda tek tek satılan sigaralara dikkat çekti.

Can, "Okullarımızın en fazla yakındığı konuların başında sigara yaygınlığı her geçen gün artıyor. Bunun da sebebi okul önlerinde tek tek sigara satan bakkallardan kaynaklanıyor. Ama maalesef Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yazışmalar yapılmasına karşın önlenemedi. Belki bir Hıfzısıhha Kurulu kararı alınarak denetim yapılabilir. Çünkü bilimsel araştırmalar gösteriyor ki daha çok madde kullanımının yaygınlığı yasal olan maddelerle ortaya çıkıyor. Yasal olan maddeler kullanıldığı zaman yasal olmayan maddeler alkol ve uyuşturucuyu kullanıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious