Van'da 34 yeni okulun açılıyor

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Yeni eğitim sezonun açılışına bir hafta kala Van'da çalışmalar hızlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız, yeni eğitim sezonunda yeni 34 okulun açılışı ile başlayacaklarını belirterek bu okullardan 9'u lise olduğunu söyledi.

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesi Van'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldız, son 3 yıl içinde Van genelinde ciddi sayıda yeni derslik yapıldığını kaydetti.

Yıldız, 2003 yılından şimdiye kadar ilde toplam bin 478 derslik, kırsal alanlarda 212 öğretmen lojmanı, 5 bin 279 öğrencinin kalabileceği yeni pansiyon yapıldığını anlattı.

Yapılan yeni dersliklerle birlikte sıkıntının büyük kısmının giderildiğini hatırlatan Yıldız, 2006-2007 eğitim öğretim yılında il genelinde 7'si lise olmak üzere 34 yeni okulun açılışı ile eğitime başlayarak derslik sıkıntısının büyük oranda giderilmiş olacağını kaydetti.

Yıldız, il genelinde 90 taşımalı ilköğretim okulunda bin 669 araçla, 500 yerleşim yerinden 7 bin 506 kız ile 13 bin 234 erkek öğrencinin taşınacağını vurguladı.

Öğrenci taşıma ihalelerinin büyük kısmının yapıldığını ifade eden Yıldız, geri kalanın yapılmaya devam ettiğini söyledi. Bölgede geçen sert kış şartları nedeniyle bazı sıkıntıların yaşandığını anımsatan Yıldız, bazı merkezi köylere 10 derslikli okullar yapmak şartıyla bu sıkıntının önüne geçmeyi planladıklarını belirtti.

Ulaşımın zor olduğu yerlerde öğrencileri Yatılı Bölge Okullarına (YİBO) alacaklarını duyuran Yıldız, bu yıl eğitime başlayacak Muradiye Akbulak ile Bahçesaray YİBO'nun eğitime başlaması çok sayıda öğrencinin bu okullarda barındırılacağını vurguladı.

Yıldız, yeni atamalarla kentte 767 öğretmenin atandığını ifade ederek, bu öğretmenlerin 614'ünün sözleşmeli 143'ünün ise kadrolu olduğunu belirterek, 767 öğretmenin atandığını, bunlardan 614'ünün sözleşmeli, 145'inin kadrolu, geri kalanın da açıktan atama ve kurumlar arası geçişten geldiğini vurguladı.

Buna karşın çeşitli nedenlerle 500'ü aşkın öğretmenin tayin ile başka illere atamalarının yapıldığını dile getiren Yıldız, ilde çok büyük öğretmen sıkıntısının olmadığını az miktardaki öğretmen açığını vekil öğretmen alımı ile karşılayacaklarını söyledi.

Yıldız, hiçbir okulu öğretmensiz bırakmayacaklarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious