Van'da askeri lojmana saldırı

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Van'da asker lojmanlarına PKK'lı teröristlerce uzun namlulu silahlarla yapılan saldırı sonucu çıkan çatışmada nöbetçi er ayağından yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Erek Dağı Caddesi 100. Sokak'ta bulunan askeri lojmanlara saat 21.15 sıralarında lojmanların yakınındaki Demokrasi Parkı'ndan teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Çıkan çatışmada, Cem Toksan isimli nöbetçi asker ayağından yaralandı. Er Cem Toksan, Van Asker Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Olaydan sonra İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez ile İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Necdet Köse olay yerine gelerek inceleme yaptı.

Emniyet Müdürü Kesmez, 3 kişi olduğu belirtilen teröristler tarafından lojmanlara taciz ateşi açıldığını söyledi. Teröristlerin lojmanın yanında bulunan Demokrasi Parkı ve ara sokak olmak üzere 2 ayrı yerden lojman girişinde bulunan nöbetçi kulübesine uzun namlulu silahlarla ateş açtığını ifade eden Kesmez, ilk silah sesinden sonra yakında bulunan polis karakolundaki emniyet güçleri ile bölgedeki askerler tarafından karşılık verildiğini kaydetti. Kesmez, çıkan çatışmada nöbetçi askerin ayağından hafif şekilde yaralandığını dile getirerek, yaralı askerin durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Emniyet Müdürü Kesmez, teröristlerin güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine olay yerinde dağa doğru kaçmaya başladığını, olay yerinden geçen şüpheli bir aracın takip edildiğini, Bostaniçi beldesi civarında 2 şüphelinin gözaltına alındığını belirterek, şüpheli şahısların sorgularının sürdüğünü vurguladı. Bölgede geniş çaplı operasyonun devam ettiğini aktaran Kesmez, olay yerinde yapılan incelemelerde 45 adet Kaleşnikof tüfeğe ait boş kovan bulunduğunu ifade etti.

Bu arada, saldırıdan sonra polis ve subay lojmanları çevresinde güvenlik önlemleri artırılırken, bölgede polis panzerleri devriye gezdi. Olayın meydana geldiği sokak güvenlik çemberine alınarak, Olay Yeri İnceleme ekipleri çalışma başlattı. Ekipler parkta ve çevrede delil topladı.

Ekiplerin çalışmaları sırasında sokağında karşısında bulunan site sakinleri evlerine duvardan atlayarak geçebildi. Olaydan habersiz olarak evlerine gitmek isteyen vatandaşların evlerine giriş kapısından girmeleri askerler tarafından engellendi. Yanlarında bebekleri bulunan bir aile ise site istinat duvarından atlayarak evlerine geçebildiler.

Olayla ilgili soruşturma ve operasyonlar devam ediyor. Polis telsizlerinden ekipler uyarılarak dikkatli olmaları istendi. Ekipler ara sokaklarda ve bölgede sabaha kadar devriye gezecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious