Van'da bir evi akrepler bastı

Van'da bir evi akrepler bastı.10295
  • Giriş : 04.08.2008 / 15:03:00

Van'da 11 kişinin yaşadığı evde görülen akrepler, korkuya yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hacıbekir Mahallesi Dere Sokak'ta yaşayan 11 nüfuslu Baydur ailesinin evinde, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte çok sayıda akrep görülmeye başlandı.

Evlerindeki akrep sayısının giderek arttığını belirten Raif Baydur, şimdiye kadar, kendisi, eşi ve bir çocuğunun akrep sokması sonucu hastaneye kaldırıldığını söyledi. Baydur, son zamanlarda günde yaklaşık 15 akrep gördüklerini, eşinin ve çocuklarının akrep korkusu nedeniyle eve giremez olduğunu, zaman zaman yakınlarının evinde konakladıklarını belirtti.

İki çocuğunun akrep korkusu nedeniyle baygınlık geçirdiğini ifade eden Baydur, sorunun çözümü için Valiliğe müracaat ettiğini, ancak bir yanıt alamadığını söyledi.

İşsiz olduğunu, ailesinin geçimini sağlamakta güçlük çektiğini anlatan Baydur, yeni bir eve taşınacak maddi imkanı bulunmadığını, bu nedenle Valilikten evinin ilaçlanmasını ya da yaz süresince barınabilecekleri bir çadır istediğini belirtti.

Van Belediyesi Veteriner Hekimi Şahabettin Yıldız, sıcakların artmasıyla birlikte akreplerin daha sık görülmeye başladığını söyledi.

Daha çok toprak yapılı evlerde ortaya çıkan bu akreplere karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini anlatan Yıldız, akreplere özellikle eski yapıların bulunduğu Şabaniye, Alipaşa, Erek, Hacıbekir ve Abdurahman Gazi mahallelerinde rastlandığını ifade etti.

Akreple ilgili şikayetlerin büyük bölümünün bu mahallelerden geldiğini bildiren Yıldız, ellerinde akrepleri direkt olarak etkisiz hale getiren ilacın bulunmadığını, sahip oldukları ilaçların da sadece akrepleri kovucu etkisi olduğunu söyledi.

Yıldız, akreple mücadele etmek için eski yapıların ortadan kaldırılması ya da kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, öncelikle bu yapıların belirlenmesi ve belediye ekiplerinin bu evleri yıkması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*