Van'da bomba yüklü araca 4 gözaltı

Van'da bomba yüklü araca 4 gözaltı.12432
  • Giriş : 04.01.2008 / 12:09:00

Van'da bu sabah saatlerinde plakaları sökülmüş halinde bulunan minibüste yapılan aramada 16 kilo TNT, 50 adet el bombası, mayın ve miktarı henüz belirlenemeyen A-4 ve C-4 patlayıcılar ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olayla bağlantılı olarak 4 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, dün Diyarbakır'da yaşanan ve 5 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısı sonrası Van'da da güvenlik en üst düzeye çıkarıldı.

Alınan bir istihbaratı değerlendiren Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri plakası verilmeyen bir minibüsün peşine düştü. Dün akşam 19.30 sıralarında aranmaya başlanan minibüs, bu sabah saat 02.30 da ekipler tarafından Şabaniye Mahallesi'nde görüldü.

Dur ikazlarına uymayan minibüs ile ekipler arasında kovalamaca başladı. Kovalamaca esnasında Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin kullandığı bir araç takla attı.

Araçta bulunan polisler yara almadan araçtan kurtarıldı. Gözden kaybolan araç 03.30 sıralarında Van Kalesi arkasında plakaları sökülmüş park halinde bulundu.

Olay yerine çağrılan bomba imha ve olay yeri inceleme ekipleri tarafından aranan minibüste yaklaşık 50 kiloyu bulduğu belirtilen 16 kilo TNT, 50 el bombası, mayın ve miktarı kesin olmayan A-4 ve C-4 patlayıcıları araçta buldu.

Araç içerisinde yapılan parmak izi incelemesi ve aracın yapılan kayıt sorgulaması sonrası Van'da 4 kişi gözaltına alındı. Şahısların Emniyet Müdürlüğü'nde sorgularına devam edilirken, saat 13.00'da Van Valisi Özdemir Çakacak'ın Emniyet Müdürlüğü'nde olayla ilgili basın açıklaması yapacağı bildirildi.

Diyarbakır'da gerçekleştirilen saldırı sonrası Van'da son anda büyük bir faciadan kurtuldu. Terör örgütünün yeni saldırılar gerçekleştirilebileceği şüphesiyle alınan üst düzey güvenlik önlemleri devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious