Van'da cuma hutbesinde 'Töre' işlendi

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Van İl müftüsü Osman Artan verdiği Cuma vaazından törenin güzel olduğu ancak dine aykırı olan hiçbir şeyin töre olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'ın Başkale ve Özalp ilçelerinde yaşanan evlilik dışı ilişkilerde ve sonrasında işlenen töre cinayetlerinin ardından Van Müftülüğü tarafından merkezi sistemle kentteki tüm camilerde cuma hutbesinde töre cinayetlerine değinildi.

Müftü Osman Artan verdiği vaazında, toplumun kuralları içerisinde töre, örf ve adetlerin önemli yeri olduğunu, ancak dine aykırı olduğu zaman törenin terk edilmesi gerektiğini söyledi.

Kur'an-ı Kerim'de, bir kişinin canına, malına ve ırzına kasten zarar vermenin cezasının cehennem olduğunun ayetlerde açıkça belirtildiğini dile getiren Artan, İslam dinini benimseyen bir kişinin başkasının ırzına, namusuna, malına ve canına kastetmemesi gerektiğini vurguladı.

Cuma Namazı'ndan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Artan, Türk-İslam kültüründe gelenek, göreneklerin töre olarak adlandırıldığını ve törenin hiçbir zaman dine aykırı olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Artan, "İnsanların çevrenin ne söylediğine bakıyorlar ancak Allah'ın ne dediğini unutuyorlar. Bizim için önemli olan Allah'ın koyduğu kurallardır ve O'nun ne söylediğidir. İnsanların örf ve adetlerinden uzaklaşması kolay bir şey değildir, ama bataklığı meydana getirmeden önce onu kurutmak lazımdır. Sivrisineği meydana çıkarmadan önce öldürmek gerekir. Bunun da çaresi, mutlaka çocuklarımızın gençlerimizin Müslümanların bilinçlenmesidir." dedi.

Televizyon kanallarının bilinçsizce seyredildiğini anlatan Artan, televizyonların haberleşme açısından önemli bir kitle iletişim aracı olduğunu, fakat bilinçli kullanılması gerektiğini söyledi.

Artan, "Bugün evlerdeki televizyonlarımızda 200'den fazla kanal var. Önemli olan kumandayı elimize aldığımız zaman ona hakim olabiliyor muyuz? Çocuklarımızı kontrol altında tutabiliyor muyuz? Eğer insanlarımız şiddet içerikli ve seks filmleri izlediği takdirde belli bir süre sonra bunların etkisiyle yanlış hareketler yapmaya başlıyor. Anne, baba olarak çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Ancak bu şekilde meselelerin önüne geçebiliriz. Yoksa hadiseler meydana geldikten sonra koruma altına almak muhafaza etmek çözüm değildir. Çözüm bu gibi konular meydana gelmeden önce yanlış olduğunun anlatılmasıdır. Çözüm eğitimdir, eğitimdir, eğitimdir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious