Van'da F tipi cezaevleri protesto edildi

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Van'da İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUYAD-DER) F tipi cezaevlerini protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Van'da İHD Van Şubesi ile TUYAD-DER ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İHD Van Şube Başkanı Cüneyt Caniş, basın açıklamasını demir parmaklıklı kapı arkasında yaptı.

Sanat Sokağı'ndaki basın açıklamasında kullanılan demir parmaklıklar yoldan geçen vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Caniş, "Hayata Dönüş adlı operasyonun ardından aradan altı yıl geçmesine rağmen F tipi cezaevlerinde tecrit ve izolasyon devam etmektedir. Behiç Aşçı, Sevgi Soymaz, Gülcan Görüroğlu'nun 250 güne aşkın verdikleri direnişe sonuna kadar destek vereceğiz. 250'ye yakın gündür Adalet bakanı ve hükümet ölümleri bekleyen sessizliklerini korumaktadırlar. İnsan hakları savunucuları olarak bu gün bir kez daha hükümeti ve sayın adalet bakanını sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Biliyoruz ki tecrit i sağlayan kapılar cezaevlerinde ise de anahtarı Adalet Bakanlığındadır" dedi.

'Ölüyorlar', 'Tecride son', 'Sana tecridi anlatmak istiyorum' yazılı döviz ve pankartlar taşıyan bir gurup basın açıklamasının ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious