Van'da Futbol Köyü kuruluyor

Van'da Futbol Köyü kuruluyor.10375
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Futbol Federasyonu, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yetenekli gençleri keşfetmek için Van'da 'Futbol Köyü' kuruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Futbol Federasyonu Başkanı Baş Danışmanı ve Milli Takımlar Koordinatörü Gündüz Tekin Onay ile Futbol Federasyonu Eğitim Kurumları Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy ve TÜFFAD Genel Başkanı İsmail Dilber ile Van'a gelerek incelemelerde bulundu. Van'da çiçeklerle karşılanan Fatih Terim'e sevgi gösterisinde bulundular. VIP salonu dışında bekleyen kalabalık, bekleyen kalabalık, 'Futbolun İmparatoru' ve 'Hoş geldin Fatih Terim' sloganı attılar. Toplanan kalabalıktan bazıları Fatih Terim ile fotoğraf çekmek, imza almak ve cep telefonları ile görüntü almak için birbirileri ile yarıştılar.

Terim ve beraberindeki heyet Vali Yardımcısı Ömer Özcan ile Emin Paşa Mahallesi ve Mollakasım Köyü'ndeki arazilerde incelemelerde bulundu.

Heyet ardında Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır'ı makamında ziyaret ederek projenin tanıtımı için ortak basın toplantısı yapıldı. Fatih Terim gösterilen her iki yerinde güzel yerler olduğu gibi avantaj ve dezavantajlarının olduğunu belirterek iki yerden birine karar vereceklerini söyledi. Türkiye'nin çok genç bin nüfusa sahip olduğunu dile getiren Terim, proje kapsamına alınan 12 ile 16 nüfusu çağında 16 milyon insan olduğunu söyledi.

Kullanılmayan potansiyelin bu proje ile kısmen değerlendirilmiş olacağını aktaran Terim, "bu proje ile futbolun birleştirici yanı egemen olacaktır. İmkansızlıklarda ortaya çıkarılamayan bu yetenekler bu imkanlarla ortaya çıkarılmış olacak. Çok büyük bir hizmet olacak. Bu proje sayesinde bu bölgeden Milli Takıma çok sayıda futbolun çıkacağını düşünüyorum. Çünkü eğitimi profesyoneller üstlenmiş olacak. Mühim olan o felsefenin ortaya konulmasıdır. Arazi çok sorun değil. Düşünce önemli" dedi.

Türkiye Futbol Köyü Araştırma Planlama ve Geliştirme Koordinatörü Gündüz Tekin Onay ise arazinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, ama Futbol düşüncesinin önemli olduğunu vurguladı. Bu proje ile çocukların kendilerine olan güvenin geleceğini ifade ederek, kurulacak Futbol köyü'ne 20'si kız olmak üzere 100 çocuğun alınacağını söyledi.

Onay, "12 ile 16 yaş grubu arasındaki bu çocukların yüzde 50'si doğu kökenli olacak. Bu köyde prefabrik yapılar ve çadırlar kurulacak. Türkiye'nin 14 yerindeki bölge Müdürlükleri aracılığı seçimler yapılacak. Köyde ilk projelere göre 3 Futbol sahası olacak. Kapalı prefabrikte antrenör odaları, soyunma odaları, sağlık odaları yer alacak. Köyde, yemek çadırı, toplantı, eğitim ve eğlence çadırı, sağlık çadırı, yatma çadırı gibi çadırlar kurulacak. Bu proje ile Doğu'da Futbol topu silahın yerini alacağına inanıyorum" şeklinde konuşacak.

Köyde çocukların özgürlüklerini ifade edeceklerini, daha özgürlükçü olacaklarını, kendine güvenlerinin artacağını ifade eden Onay, bu bakımdan sosyal bir proje olan 'Futbol Köyü' projesine herkesin katılması gerektiğini bildirdi. Bu projenin sadece kendi fikri olarak kalmaması gerektiğini dile getiren Onay, bu köyün açılması halinde buraya Fatih Terim gibi çok sayıda milli hocaları getirme şansının olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious