Van'da halaylı 1 Mayıs kutlaması

Van'da halaylı 1 Mayıs kutlaması.10869
  • Giriş : 01.05.2009 / 18:41:00
  • Güncelleme : 01.05.2009 / 17:46:24

Van'da belediye işçileri Hizmet-İş Sendikası'nın tertip ettiği 1 Mayıs kutlamalarında halay çekerek eğlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Belediye Başkanı Bekir Kaya, eşiyle birlikte kutlamalara katılarak, işçilerin emek ve dayanışma gününü kutladı. Vangölü EDAŞ, işçilerinin kutlamasına katılan Türk-İş Temsilcisi Naif Balandi, katılımı düşük görünce, katılmayan işçileri hain ilan etti.

Hizmet-İş Sendikası Van Şubesi, işçilere yönelik Belediye Garajı'nda 1 Mayıs kutlama programı düzenledi. İşçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne katılan Belediye Başkanı Bekir Kaya, 1 Mayıs'ın uzun yıllar aradan sonra resmi bayram edilmesinin işçilerinin verdiği mücadele ve emeklerinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Dünyanın hiçbir yerinde bayramların özel izinlere tabi olmadığını dile getiren Kaya, 1 Mayıs bayram ilan edilmesine rağmen ülkenin hala kendisini bir sürü formaliteden kurtaramadığını kaydetti.

Kaya, "İstanbul'a baktığımızda en ufak eylemde ve coşkuda ya da bir Futbol maçından sonra binlerce insanın toplanarak sevinç gösterilerinde bulunuyor. Ama bu meydan hala işçilere ve emekçilere kapalı." dedi.

Belediye başkanlığı seçilmesinin üzerinde henüz 1 ay geçtiğini dile getiren Kaya, bu bayram gününde çalışanlarının karşısına müjdeli haberlerle çıkmak istediğini ancak belediyenin içinde bulunduğu durumun ortada olduğunu kaydetti.

Aldığı eğitim gereği her zaman işçiden ve emekçiden yana olduğunu anlatan Kaya, insanların siyasi düşünceleri, mensup oldukları parti ve benimsedikleri dünya görüşünü bakmaksızın herkesin emeğine karşı bir şeyler vermeye çalıştıklarını vurguladı.

Kaya, "Bu kent bizim bu kurum bizim biz hepimiz birlikte fedakarlık yapacağız. İşçiden beklediğimiz fedakârlık kadar yönetim olarak bizim de fedakarlık yapmamız gerekiyor. Eğer işçi 3-4 ay maaş alamıyorsa birim müdürlerinin ve benim de maaş almamam gerekiyor. Dürüstlükten ödün vermeyen ve işini layıkıyla yapan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır." şeklinde konuştu.

Belirlenen bu kriterlerin dışına çıkan kim olursa olsun hiçbir zaman bu kurumun çatısı altında barınamayacağını anlatan Kaya, şunları söyledi: "Göreve geldiği zaman emekçi diyemeyeceğimiz birkaç kişiyi işten çıkardım. Çünkü hiçbir emek sarf etmeden sizin sırtınızdan geçiniyorlardı. Hepsini tasfiye ettik mi? Tespit etmeye çalışıyoruz. Bunları çıkardıktan sonra piyasada dedikodular dolaşmaya başladı. İşten çıkarılanların onun oğlu, şunun kızı gibi bir yaklaşım içine girenler var. Ben hiçbir işçinin ne künyesine ne de kim olduğuna baktım, sadece işe gelip gelmediğine baktım. Bazı arkadaşlar 'biz gidip DTP'lilerden sorduk, bunlar çalışıyormuş.' Ben DTP'lilerin görüşünü esas almıyorum ki, ben o insanın verdiği emeği esas alıyorum. Bunu bana da sorabilirler. AKP'liye MHP'liye de sorabilirler. Bu hiç önemli değil. Bu insan emek sarf ediyorsa bu kurumda her zaman yeri vardır. Dost çevre, yandaş gruplar bu belediyeden nemalanmazsa ve emek sahibi hakettiği emeği alırsa başka hiçbir sıkıntımız kalmaz."

"BARIŞ ÇAĞRILARINA RAĞMEN BÖLGEMİZİ KANA BULAYANLARI NEFRETLE KINIYORUZ"

Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu ise bu yıl 1 Mayıs'ı farklı bir kazanımla kutladıklarını belirterek, yıllarca 1 Mayıs'ın resmi tatil olması için yaptığımız talebin gerçekleşmesi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

1 Mayıs'ta dünyanın neresinde olursa olsun barış için savaşa ve çatışmalara son verilmesini haykırdıklarını ifade eden Efeoğlu, çetelerin ortadan kaldırılması, uzlaşmacı ve çoğulcu sendikalar istediklerini kaydetti.

Efeoğlu, "Tüm barış çağrılarına rağmen bölgemizi ve dünyayı kana bulayanları nefretle kınıyoruz." dedi.

Vangölü EDAŞ önünde toplanan yaklaşık 200 işçi ellerindeki bayraklar ve davul zurna eşliğinde eğlendi. Kutlamalarda konuşan Türk-İş Van İl Temsilcisi Naif Balandi, katılımın azlığından yakındı.

Sendikalarının 5 bin civarında üyesinin olduğunu dile getiren Balandi, kutlamalara katılmayanları hain ilan etti.

Balandi, "Bu kadar az kişinin katılacağını hiç düşünmemiştim. Bayrama gelmeyenler haindir. Bayrama gelmeyip ailesiyle pikniğe giden işçiden ne beklenir. Bayramına sahip çıkmayandan ne beklenir. Ne yazık. Allah büyüktür." şeklinde konuştu.

İşçiler konuşmaların ardından ellerindeki Türk ve sendika bayraklarıyla davul zurna eşliğinde eğlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*