Van'da hasta kurtarma operasyonu

Van'da hasta kurtarma operasyonu.13665
  • Giriş : 27.12.2008 / 20:50:00

Van'ın Başkale İlçesi'nde doğumuna 7 gün kalan kadın için müthiş bir kurtarma operasyonu düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tokluca Köyü'nde doğumuna sayılı günler kalan Nurgül Kara için 12 saat süren bir kurtarma operasyonu yapıldı.

Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ekipler kar kalınlığının yer yer yarım metreyi bulduğu bölgede önce ambulanslarla Nurgül Kara'nın evine ulaşmaya çalıştılar. Kar nedeniyle kapanan yollar ilerlemelerine izin vermeyince de kar ve tipiye aldırmadan yürümeye başladılar. Kilometrelerce her şeyi göze alarak yürüyen doktor ve hemşireler köye ulaştılar, Nurgül Kara'ya yardım ellerini uzattılar. Adsız kahramanlar sadece Nurgül Kara'ya yardım etmekle de kalmadı, köylülerin dertlerine çare oldular.

Anne ve bebek ölümlerini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı çalışma kapsamında riskli doğum hastalarının doğumlarına 1 hafta - 10 gün kala köylerinden alınıp, kent veya ilçe merkezlere alınması için yoğun bir çalışma başlatıldı. Kardan yolu kapalı olan Van'ın Başkale İlçesi'nin Tokluca Köyü'nde doğumuna 7 gün kalan Nurgül Kara için de Van Sağlık Müdürlüğü ekipleri, inanılmaz bir operasyon düzenledi. Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu bölgede, yapılan kurtarma operasyonu 12 saat sürdü. Operasyon esnasında, hastayı almaya giden kar paletli ambulans bile mahsur kaldı ve sağlık ekipleri köpeklerin saldırısına uğradı. Ambulans köylüler tarafından kurtarıldıktan sonra hasta, Başkale İlçe Devlet Hastanesi'ne ulaştırılabildi.
Van'da yaklaşık 1 haftadır etkili olan kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkilerken, Sağlık Bakanlığı'nın anne ve bebek ölümlerini azaltmaya yönelik bu yıl başlattığı "Riskli bölgelerde yaşayan gebelerin daha elverişli koşullara taşıma" uygulaması Van'da da sürdürülüyor. Sağlık Bakanlığı, kar yağışı nedeniyle yolu kapanma riski ile karşı karşıya bulunan köylerdeki doğum hastalarının zor koşulda kalmalarını önlemek için bu yıl Ağustos ayında bir genelge hazırlayarak Sağlık İl Müdürlüklerine gönderdi. Bu genelge kapsamında, Van Sağlık İl Müdürlüğü de köylerdeki gebe hastaları tespit ederek gerekli çalışmalarını yürütüyor.

SAĞLIKÇILAR ENGEL TANIMADI

Van kent merkezine 160,km bağlı bulunduğu Başkale İlçesi'ne ise 40 kilometre uzaklıkta bulunan Tokluca Köyü'nde doğumuna 7 gün kalan ve ilk bebeğine hamile olan 24 yaşındaki Nurgül Kara için operasyon yapıldı. Köy yolu kapalı olan Tokluca'ya gitmek üzere Sağlık İl Müdür Yardımcısı Hamit Karataş, yanına 2 doktor alarak Van'dan Başkale İlçesi'ne hareket etti. Buradan da paletli kar ambulansı ve normal bir ambulans toplam 6'sı doktor 12 kişilik ekip, köye gitmek üzere yola koyuldu

12 SAAT SÜRDÜ

Sağlık ekibinin köye gidişi sabah saat 09.00'da başladı. Başkale'den çıkıldıktan sonra da kar mücadelesi başladı. Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu bölgede sağlık ekibi oldukça zor anlar yaşadı. Kara bata-çıka süren yolculuk, köye 20 kilometre kala normal ambulans ve ekip aracı kara saplandı. Ambulanslarda bulunanların tüm çabalarına rağmen normal ambulans ve ekip aracı yoluna devam edemeyince, bulunduğu yerde bırakılarak, paletli kar ambulansı ile köye ulaşılmaya çalışıldı.

PALETLİ AMBULANS DA MAHSUR KALDI

Arazinin zor koşulları yüzünden paletli kar ambulansı da köye 2 kilometre kala yolda mahsur kaldı. 12 kişilik ekibin çabaları da sonuç vermeyince, köye yürüyerek gidilmeye karar verildi.

KÖPEKLERİN SALDIRISINA UĞRADILAR

Kurtarma ekibinin 6'sı doktor 12 kişilik ekibi, kar kalanlığının 1 metreyi bulduğu bölgede köye doğru yürürken, oldukça zor şartlar yaşandı. Köye yaklaşık 500 metre kala ekip, bu kez de köpeklerin saldırısına uğradı. ekip kar topu ile kendisini savunmaya çalışırken, köylüler imdada yetişti. Köye giriş de kolay olmadı. Burada da köpekler ekibe sürekli saldırmaya çalıştı. Ama tüm zor koşullara rağmen ekip, 6 saat sonra saat 15.00'de doğum hastası Nurgül Kara'nın evine ulaşmayı başardı.

KÖYLÜYÜ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRDİLER

Sağlık ekibi, hastayı almadan önce köyde sağlık taraması yapmayı da ihmal etmedi. 9 gündür elektriği olmayan köyde ekipler, sıcak soba karşısında bir süre dinlendikten sonra yeni doğan çocuklara aşı, sağlık problemi olan yetişkinlere de poliklinik uygulayıp ilaç verdikten sonra ilk bebeğini bekleyen Nurgül Kara'yı yanına alarak tekrar yola koyuldu.

PALETLİ AMBULANSI KÖYLÜLER KURTARDI

Köye yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta kara saplanan paletli kar ambulansı köylüler tarafından kurtarıldıktan sonra köye gelerek ekibi ve hastayı alarak tekrar yola çıktı. Bu yolculuk da kolay olmadı. Gelirken karda mahsur kalan ekip aracı ve normal ambulans, ekibin çabaları sonucu bulunduğu yerden kurtarıldıktan sonra doğum hastası Kara ve ekibin bir kısmı bu araçlara konularak yola devem edildi. Ekibin Başkale İlçesi'ne ulaşması ise akşam saat 19.00'da mümkün olabildi. Doğumuna henüz 7 gün kalan Nurgül Kara, burada Başkale Devlet Hastanesi'nde kendisi için ayrılan odaya alınarak gözlem altına alındı.

Van Salık Müdür Yardımcısı Hamit Karataş, amaçlarının zor koşullarda yaşayan insanları, daha insani koşullarda doğum yapmalarına imkan tanımak olduğunu söyledi. Zor yolculuğa rağmen mutlu sona ulaştıklarını belirten Karataş, "Bu gibi yerlerde karla mücadele ne kadar yapılırsa yapılsın zorlu arazi şartları sebebiyle yollar kapanabiliyor. Daha önceden. Bu nedenle hamile ve günü gelmiş kadınlarımızı geç kalmadan ambulanslarla merkeze götürüyoruz. Bugünkü hastamız da takip ettiğimiz günü gelmiş hastalardan biriydi. Uzun uğraşlar sonucu 12 kişilik ekiple12 saatlik bir kurtarmayla hastamızı aldık çok güzel bir ekip çalışması oldu. Bu konuda ki hassasiyetlerimiz de devam edecektir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*