Van'da hortum dehşeti

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Van'ın Gürpınar ilçesi Elaçmaz köyünde etkili olan hortum, evlerin duvarlarını yıktı, çatılarını uçurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hortum köy okulunun çatısındaki sacları uçurup evlerin duvarlarını yıktı. Köylüler arasında panik ve korkuya neden olan hortumda ölen veya yaralanan olmadığı bildirildi.

Köyde incelemelerde bulunan İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, gerekli hasar tespit çalışmalarına başladıklarını söyledi. Hortumun trafoya zarar vermesi nedeniyle köye elektrik verilemediğini belirten Özkan, şöyle konuştu:

“Köy okulu ile öğretmen lojmanının çatısı uçmuş, vatandaşlarımızın da evlerinde hasarlar var. Bunların hepsini tespit edeceğiz. Trafoyu onarmak için çalışmalara başlandı. Elimizden geldiğince devletimizin imkanlarıyla vatandaşlarımıza yardımcı olacağız. Daha önce böyle bir hortumla karşılaşılmadı, ancak buna yakın derecede olaylar oluyordu.”

Köy muhtarı Hacı Aktaş da hortum sonrası 7 ailenin evinin zarar gördüğünü, hayvan yemi olmak üzere köylülerin bir araya topladıkları çok miktarda otun hortum tarafından havaya savrulduğunu söyledi.

Hortum nedeniyle evinin duvarı yıkılan Senar Gündoğdu ise, oruç açtıkları sırada yağmurla birlikte şiddetli bir rüzgarın çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

“İçeride 12 kişiydik. İftardan hemen sonra hortum kapıya kadar geldi. O kadar güçlü bir hortumdu ki evin çatısını bile havaya kaldırdı. Elektrik kesildi, evimin bir kısmı yıkıldı. Korkudan ne yapacağımızı şaşırdık. deprem olduğunu zannederken, dışarıya baktığımda hortum olduğunu gördüm. Yaklaşık 5 dakika süren hortumda çatının sacları ve otlar havalarda uçuşuyordu. Çatılar evlerin duvarlarına çarparak camlarını kırıp duvarlarına hasar verdi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious