Van'da İsrail protesto edildi

Van'da İsrail protesto edildi.14993
  • Giriş : 28.12.2008 / 11:12:00

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısını protesto etmek amacıyla saat 22.00 sıralarında Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 300 kişi saldırıyı kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Soğuk havaya rağmen toplanan kalabalık, okunan basın açıklaması sırasında sık sık İsrail aleyhine slogan attı.

Beşyol Kavşağı'nda bulunan SP Van İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık, ellerinde İsrail saldırısında yaralanan ve hayatını kaybeden Filistinlilerin fotoğraflarını taşıdı. SP Van Belediye Başkanı Adayı Nevzat İnanç'ın okuduğu basın açıklamasında, işgalci İsrail devletinin Yahudiliğin Cumartesi emirlerini dahi çiğneyerek Gazze'yi bombalayıp 200 kişiyi şehit ettiğini söyledi. İnanç, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), siyasi parti ve sivil toplum örgütlerini İsrail saldırısı karşısında duyarlı olmaya çağırdı.

Dünya, tarihin gördüğü en vahşi soykırım girişimlerinden birine şahit olduğunu dile getiren İnanç, İsrail güçlerinin çocuklara kadınlara varana kadar herkese her türlü saldırıda bulunmaya devam ettiğini vurguladı.

Ateşkes zamanında ambargo ile Gazze halkını ölüme mahkum eden İsrail'in ateşkesten sonra füzelerle Gazze halkını yok etmeye çalıştığını ifade eden İnanç, "Saadet Partisi olarak bizim bu büyük vahşete ve soykırıma seyirci kalmamız mümkün değildir. Filistin davası ümmetin ortak davasıdır. Bu saldırıları şiddetle lanetliyoruz. Bu saldırılar İsrail'in kana doymadığının bir göstergesidir. Batmış bir ekonomiye, işgal edilmiş topraklara, yıkılmış okullara, açlığa, susuzluğa ve hastalığa rağmen hala o toprakları bırakmamak için mücadeleye devam eden Filistin halkı, gerçek bir destekçi beklemektedir. Osmanlı'dan aldığı mirasla İslam dünyasının hamisi konumunda olan ve bütün dünyanın gözü üzerinde bulunan Türkiye de her fırsatta İsrail'le stratejik ortaklığı pekiştirmeye çalışmaktadır. Saldırıların Erdoğan-Olmert görüşmesinin hemen akabinde yapılmış olması bizce manidardır." dedi.

İnanç, bu zulme daha fazla ortak olamamak adına hükümetin, İsrail'le olan bütün diplomatik, ticari ve askeri ilişkilere son verilmesini istedi. TBMM'de bulunan Türk-İsrail dostluk grubunun bir hükmünün kalmadığını ifade eden İnanç, bu grubun derhal lağvedilmesi çağrısında bulundu.
Yapılan basın açıklamasında kalabalık sık sık İsrail'i tel'in etti. Hamas'ın lehine slogan attı. Basın açıklamasından sonra kalabalık sessizce dağıldı.

SP ayrıca Pazar günü, Van'da bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde basın açıklaması yaparak siyah çelenk koyacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*