Van'da kuduz paniği

Van'da kuduz paniği.12171
  • Giriş : 19.09.2008 / 15:38:00

Van'ın Çatak ilçesinde, 7 vatandaşı ısıran köpeğin kuduz çıkması sonucu 6 bin 200 nüfuslu ilçe 10 günlük karantinaya alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Van'ın Çatak İlçe Kaymakamı Cemal Demiryürek, 7 vatandaşı ısıran köpeğin kuduz çıkması sonucu 6 bin 200 nüfuslu ilçenin 10 günlük karantinaya alındığını söyledi.

Edinilen bilgiye göre 15 Eylül 2008 tarihinde başıboş bir köpeğin vatandaş ve hayvanlara saldırmasının ardından toplam 7 kişi hastaneye başvurarak tedavi altına alındı. Vatandaşları ısıran köpek itlaf edildikten sonra alınan numune Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. İki günlük araştırma sonucunda köpeğin kuduz olduğu tespit edildi. Köpeğin kuduz olarak tespit edilmesinin ardından ilçede karantina başlatıldı. İlçe giriş ve çıkışına belediye ekipleri tarafından 'Burada kuduz hastalığı tespit edilmiştir' tabelası asıldı.

Çatak Kaymakamı Cemal Demiryürek, ilçede 7 vatandaşı ısıran köpeğin kuduz olduğunu ve ısırılan vatandaşların kontrol altında tutularak tedavilerinin yapıldığını söyledi. Kaymakam Demiryürük, olayın ardından başlattıkları çalışmalar kapsamında toplam 31 sahipli köpeği aşıladıklarını da belirterek; "15 Eylül 2008 tarihinde 6 vatandaşımız köpek tarafından ısırıldı. Sonra bir kişi daha tespit edilerek bu sayı 7"ye çıkmıştır. Vatandaşlarımız hastaneye müracaat ederek aşıları yapılmıştır. Köpek ise itlaf edildikten sonra numunesi Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. İki gün sonra köpeğin kuduz olduğu bilgisi geldi. Dün komisyonumuzu toplayarak gerekli tedbirleri aldık. Toplantıda 10 gün süreyle ilçeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı, kesimlerin kontrol altında yapılması, belediyenin konuyu vatandaşa duyurması, Kaymakamlık olarak bizim öğrenciler için okullara ve idari yetkililere konuyu belirten yazı göndermemiz ve haberdar etmemiz, ilçe giriş ve çıkışlarına tabela asılarak halkın bilgilendirilmesi, sahipli hayvanların aşılanması, gerekli ilaç ve malzemelerin temin edilmesine karar verildi. 10 günlük sürede başka vaka olması halinde karantina 6 aya uzatılacaktır. Bu arada ısırılan vatandaşların aşıları düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz ilçe ve köylerde toplam 31 sahipli hayvanı aşılamıştır" dedi.

Belediye Başkanı Münir Bozdemir ise yaptığı açıklamada, ilçede durumun normal olduğunu ve çalışmaların tedbir amaçlı olduğunu ifade etti.

Vatandaşlar ve görgü tanıkları ise kuduz köpeğin önüne gelen herkese saldırdığını dile getirdi. Köpek tarafından ısırılan Şabettin Bakla isimli bir çocuk, pansumanlı elini göstererek köpeğin nasıl ısırdığını anlattı. Bakla, arkadaşlarının taş atması ile köpeğin kaçtığını söyledi. Arkadaşının köpek tarafından ısırıldığını gören Vehbi Koçünat, derede yürüdükleri bir sıra arkadan gelen bir köpeğin arkadaşını ısırdığını ve attıkları taşların ardından köpeğin kaçarak uzaklaştığını ifade etti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*