Van'da Kürtçe kitap sergisi açıldı

Van'da Kürtçe kitap sergisi açıldı.11292
  • Giriş : 15.05.2009 / 16:05:00

Van'da 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı kutlamaları kapsamında Kürtçe kitapların satıldığı serginin açılışı yapıldı. Sergide Kürtçe Kur'an-ı Kerim mealine ilgi büyük oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) Van Şubesi ile Kürt Dili ve Eğitim Hareketi (TZP Kurdi) tarafından organize edilen 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı kutlamaları etkinliği başladı. Bu kapsamda Sanat Sokağı'nda Kürtçe yapılan basın açıklamasına DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, Belediye Başkanı Bekir Kaya, İl Başkan Vekili Selim Ertaş ve çok sayıda partili katıldı.

Basın açıklamasından sonra sokakta kurulan çadırdaki kitap sergisinin açılışı yapıldı. DTP'li vekil Üçer ile Belediye Başkanı Kaya da kitap sergisini gezerek beğendikleri kitapları satın aldılar. Sergide Kürtçe Kur'an-ı Kerim büyük ilgi gördü.

DTP'li Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, dünyada hiç bir halkın bu kadar kendi anadilinden uzaklaştırılmadığını savunarak, 21. yüzyılda hala Kürtlerin dili serbest olsun mu olmasın mı tartışmasının olduğunu ileri sürdü. Ülke olarak 80 yılın boşuna kaybedildiğini ifade eden Kaya, bu sürecin hep gerginliğe ve isyanlara sebep olduğunu kaydetti. Kaya, bu gerginliklerin olmaması için her dili bir yaşam ve renk olarak görmek gerektiğini vurguladı.

Sergiden Kürtçe Kur'an-ı Kerim meali alan Hüsnü Timur, Kürtçe Kur'an-ı Kerim mealinin yazılmasının güzel bir gelişme olduğunu belirterek, Kürt halkının bunu okuyarak daha iyi anlayabileceğini söyledi. İngilizce çevrilmiş binlerce Kur'an-ı Kerim meali olduğunu belirten Timur, "Neden Kürtler kendi dilinden Kur'an-ı Kerim okumasınlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*