Van'da kuş gribi önlemleri arttı

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Kuş gribinin Avrupa ülkelerinde yeniden görülmesi ve toplu kanatlı ölümlerin yaşanması Van'da paniğe sbep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KUŞ gribinin Avrupa ülkelerinde yeniden görülmesi ve toplu kanatlı ölümlerin yaşanması üzerine Van’da kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapan tesislerde, tedbirler üst seviyelere çıkarıldı. Özellikle kanatlıların bulunduğu kümeslere giriş çıkışlar yasaklanırken, bölgeye giren araçlar ise sıkı bir dezenfekteden geçiriliyor.

Türkiye’nin önemli entegre tesislerinden olan Van-Et İşletme Müdürü Münir Karam, kuş gribinin göçmen kuşlar aracılığıyla yayıldığını belirterek, “Tedbirlerimizi en üst seviyede tutuyoruz. Çünkü geçen yıl çok büyük sıkıntılar yaşandı” dedi.

Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde geçen yıl baş gösteren ve 4 kişinin ölümü onlarca kişinin de tedavi görmesine neden olan kuş gribi, yeniden Avrupa ülkelerinde ortaya çıkınca tedbirler sıklaştırıldı. Binlerce kanatlı hayvanın geçen yıl itlaf edildiği Van’da, kanatlı hayvan üretimi yapan tesislerde kuş gribi önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.Türkiye’nin önemli et entegre tesislerinden biri olan Van-Et’de her türlü tedbir en ince ayrıntısına kadar uygulanıyor.

Tesislere gelen araçlar özel kıyafetli görevliler tarafından dezenfekte edilerek içeri alınıyor. Özel kıyafetli görevliler hindilerin bulunduğu kümeslere de yine maskeli ve ayakkabılarını ilaçlı su ve kireçle dezenfekte ettikten sonra içeri girebiliyor. Görevlilerin dışında hiç kimsenin kümeslerin çevresine yaklaştırılmadığı Van-Et’de kümeslerin havalandırmaları da kuş ve kemirgenlerin girmemesi için kuş teli ve örtülerle korunuyor.

Van-Et İşletme Müdürü Münir Karam, veteriner, teknik elemanlar ve mühendislerin gözetiminde tam donanımlı otomatik sistemle yetiştiricilik yaptıklarını söyledi. İngiltere ve bazı ülkelerde kuş gribinin yayılmasının tedbirlerin yetersizliğinden kaynaklandığına dikkat çeken Karam, şöyle konuştu:

“Kuş gribine karşı tesislerde gerekli tedbirleri alıyoruz. Tesislere giriş ve çıkış yapan araçlar özel giysili elemanlarımız tarafından iyice dezenfekte ediliyor. Elemanların kümeslere girişlerinde kireçleme ve diğer ilaçlarla ayakkabıları dezenfekte ediliyor. Görevliler dışında hiç kimse kümeslere sokulmuyor. Dışarıdan yabani hayvanların kümeslere yaklaşmamaları için gerekli tüm önlemler alınmış durumda. Kuş gribi göçmen kuşların hastalıklı olan bölgelerden hastalığı taşıyıp sulak alanlara bırakması ve kanatlıların bununla temasıyla yayılıyor. İşletmemizde kapalı sistemde yetiştiricilik yapıldığı için böyle bir risk yok.

Ancak en küçük bir ihmal her şeyin sonu olabilir. Tedbirlerimizi en üst seviyede tutuyoruz. Çünkü geçen yıl çok büyük sıkıntılar yaşandı. Buda bize bir tecrübe oldu. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Elemanlarımızı kuş gribi konusunda da eğittik. Üretim çiftliklerimizdeki sistemlerin tamamını otomatik olarak işletiyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious