Van'da kuş gribi şüphesi

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Van'da evlerinin önünde ölen kuşa temas eden 3 kardeş, kuş gribi şüphesiyle Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, çocuklarda kuş gribi hastalığının olmadığını belirterek, çocuklardan alınan kan örneklerinden sonra evlerine gönderildiğini söyledi.

Van'da şu ana kadar kuş gribi vakasına rastlanılmadığını dile getiren Öner, bunun kuş gribi olmayacak manası gelmediğini ve vatandaşların duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

Hastaneye başvuran çocukların evlerinde beslediği kuşu belirlenemeyen bir sebepten dolayı öldükten sonra onunla temasta bulunduğu için ailelerinin hastaneye getirdiğini açıklayan Öner, "Çocuklarda ne kuş gribi ne de başka bir hastalık görülmedi. Yine biz kan örneklerini alarak çocukları evlerine geri gönderdik. Kan örneklerine Sağlık Bakanlığı laboratuarlarına gönderdik. Geçen yıl yaşanan kuş gribi vakalardan dolayı il olarak bazı tecrübelerimiz var. Bu tür vakalara karşı hastanemizde 5-6 yataklı özel bir servis hazırlandı." dedi.

Öner, vatandaşların yaban hayvanlarla kesinlikle temas etmemeleri uyarısını yaparak, hastalığın kanatlı hayvanlar aracılığı ile yayıldığı için bu hayvanlarla temasta bulunulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Kuş gribinin dünyanın herhangi bir ülkesinde her an görülebilme ihtimali bulunduğunu da belirten Prof. Dr. Öner, "Bu tabiatın yapısından kaynaklanan bir durum. Kuş gribine neden olan virüs, kuşlarda bol miktarda bulunuyor. Bunlarda fazla hastalık yapmıyor. Yaptığı hastalıkta çok hafiftir. Göçleriyle bunu bütün dünyaya yayıyorlar. O yüzden bunlardan soyutlanmamız mümkün değil. İnsanların yabani kuşlarla her hangi bir teması olmuyor ama yabani kuşların hastalık bulaştırdığı evcil kümes hayvanlarıyla irtibatımızı kesersek o zaman kuş gribinin insana yayılma riski azalabilir. Ancak yine dünyanın korktuğu şey, bu virüsün çok çabuk bir şekilde özellik değiştirmesi. En büyük korku da insanlara bulaşabilir hale gelmesi. Virüsün mutasyona uğrayıp insanlara daha kolay bulaşabilir bir hale gelmesi ile ilgili endişeler var." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious