Van'da sabıkalı 13 okul gözetim altında

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Van Emniyet Müdürlüğü öğrencileri şiddetten ve okul çevrelerinde kol gezen kötü alışkanlıklardan korumak için sabıkalı okulların önünde nöbet tutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirlediği 13 sorunlu okul, emniyet tarafından yakın takibe alındı. Milli Eğitim, emniyet, okul yönetimi ve okul aile birliği ile ortak çalıştıklarını dile getiren Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, geçen yıl Türkiye genelinde yaşanan şiddet olaylarının Van'da yaşanmaması için sezon başından itibaren böyle bir uygulamaya gittiklerini söyledi.

Emniyet Müdürü Kesmez, Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışarak Van'daki problemli okulları belirleyip okul giriş ve çıkış saatlerinde ekipler görevlendirerek sorunun önüne geçtiklerini ifade etti.

Kesmez, "Belirlediğimiz okullara birer ekip görevlendirerek okul önlerinde yaşanması muhtemel olayların önüne geçtik. Okulla alakası olmayan kişilerin okullardan uzaklaşmasını sağlayarak öğrencilerin rahat okula gitmeleri için çalışmalar gerçekleştirdik. Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürlükleri, aile ve polis dörtgenini oluşturduk. Bu sayede önemli bir başarıyı gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Çalışmalarımız devam edecek ve Türkiye'nin gündeminde olan bu konularda Van ayrı tutulacak." dedi.


ÖĞRENCİLER SANAL KAHRAMANLARI ÖRNEK ALMAMALI


Emniyet Müdürü Kesmez, okullarda yaşanan şiddet olaylarında dizi kahramanlarının örnek alınmasının önemli bir faktör olduğuna değinerek, öğrencilerin sanal kahramanlar yerine kendilerini örnek almaları çağrısında bulundu.

Kesmez, "Örnek alınacaksa birileri varsa, bunlar bir bilim adamı, önemli bir şahsiyet, devlet adamları ve birçok iyi anlamda örnek alınacak büyüklerimiz var. Dünyanın örnek aldığı bir liderimiz var. Mustafa Kemal Atatürk bu konuda örnek alınabilir. Bu vurdulu, kırdılı dizilerde rol alan aktörlerin davranışlarının örnek almaktan vazgeçmeliler." şeklinde konuştu.

Öğrencilerin birer ayna olduğunu anımsatan Kesmez, kendisine verileni hemen aldıklarını hatırlattı.

Dizi faktörünün yanı sıra sokak kültürünün şiddet ortamının oluşmasında önemli rol aldığını ifade eden Kesmez, "Burada ailelere önemli vazifeler düşüyor. Çocuklarını iyi takip etmeli. Boş vakitlerini nerede geçirdiklerini araştırmalı ve iyi birer örnek olmalılar. Onları suça itebilecek kötü arkadaş çevresinden uzak tutsunlar" uyarısında bulundu.

Öğrenciler de yaşanan şiddet olaylarının temelinde televizyon dizilerindeki şiddet sahnelerinin etkili olduğunu düşünüyor.

Kısa bir süre öncesine kadar şiddet sahnelerinin yaşandığı okullardan biri olan Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Sami Demir, geçmişte sürekli okul önünde kavgaların yaşandığını belirterek kavgaları yaşatan öğrenci ve kişilerin dizilerde izledikleri karakterler gibi davranışlar sergilediklerini savundu.

Demir, "Bu şiddetlerinde aile çocuğuna bakmıyor, okula verdim gitsin başımız rahatlasın diyor. Birde bu şiddetlerde arkadaşlık ortamları çok büyük bir öneme sahip. İyi ve kötü arkadaş çevresi de bunda büyük bir yer tutuyor. Kötü arkadaş insanın hayatını yakıyor. Kurtlar Vadisi gibi diziler öğrenciler üzerinde çok etkili oluyor. Son zamanlarda kavga ve bıçakla yaralama olaylarında kendilerine 'Ben Polat Alemdar'ım, Ben Memati'yim' şeklinde konuşmalarla kabadayılık yaparak insanları kavga yapmaya zorluyorlar. Bu tür dizilerin yayınlanmaması ya da sinemalarda 18 yaş altı kişilerin izlememesi için bir önlem alınması lazım. Emniyet, okullarda kavga olmaması için okullara giriş ve dağılma sırasında ekip otosu sürekli okul önlerinde bu kavgalarda önleyici oluyor" ifadesini kullanıyor.


TİPLEMELERE ÖZENTİ DUYULUYOR


Turizm ve Otelcilik Lisesi öğrencisi Salih Yıldız, okullarda hababam sınıfı filminde yaşanan örneklerine rastladıklarını ifade ederek bazı arkadaşlarının bu tür tiplemelere özenti duyduklarını anımsatıyor.

Kazım Karabekir Lisesi öğrencileri de okullarının önlerinde alınan önlemleri çok olumlu bulduklarını belirterek gönül rahatlığı ile okula geldiklerini ifade ediyor.

Okul öğrencilerinden Emre Gökçenay, alınan tedbirlerden önce okul önünde sıkça kavgaların yaşandığını belirterek önlemlerden sonra herhangi bir olaya rastlamadıklarını söyledi.

Okul temsilcisi olan Mustafa Delaz ise kendi faydaları için önlemlerin alındığını ve bu sayede dizi kahramanlarını taklit ederek olaylar çıkaran kişilerle bağlarının kopartıldığını belirtti. 2006-2007 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte alınan önlemler sayesinde şimdiye kadar hiçbir kavganın yaşanmamasının kendilerini mutlu ettiğini de belirten Delaz, uygulamanın çok faydalı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious