Van'da sel 2 köprüyü yıktı

Van'da sel 2 köprüyü yıktı.25521
  • Giriş : 01.07.2007 / 11:57:00

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Albayrak Köyü'nde dün akşam başlayan şiddetli yağmur sele sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 Yağmur sonrası oluşan sel yüzünden 2 köprü yıkıldı, 709 koyun telef oldu.

İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Albayrak köyünde, dün akşam meydana gelen kısa süreli yağmur büyük maddi hasarın yaşanmasına neden oldu. Köy Muhtarı Abdulhalik Ayhan aniden bastıran yağmur sonrasında dağdan gelen sel sularının, ilçeyle bağlantılarını kuran 2 köprüyü yıktığını, 2 sürü halinde bulunan 709 küçükbaş hayvanın ve biçtikleri otların sel sularına kapıldığını söyledi.

Can kaybı olmamasına sevindiklerini ifade eden Muhtar Ayhan, "Büyük maddi hasarımız var. Sel sularına kapılan 709 küçükbaş hayvan 23 vatandaşa ait. Bu arkadaşlarımızın başka geliri olmadığı içinde perişan oldu." dedi.

Koyunların 2 sürü halinde dere yatağına yakın bir yerde otladığı için sele kapıldığını anlatan Ayhan, çobanların son anda canlarını kurtardığını belirti.

Albayrak köyünde incelemelerde bulunan Başkale Kaymakamı Ali Arslantaş köylüye geçmiş olsun dileklerinde bulunarak zarar ve ziyanın tespit edilmesi için ilçe Özel İdare ve Tarım Müdürlüğü ekiplerini görevlendirdi.

Sürüsünü sele kaptıran köy çobanı Ziyadin Özer (16), yağmur yağdığında sürüyü sakin bir yere götürmek için uğraştığını belirterek, "Dere yatağına geldiğimde selin geldiğini son anda fark ettim. Sürüyü kurtarmak istedim fakat koyunlar dağınık durduğu için bir şey yapamadım. Kendimi zor kurtardım. Hayvanların telef olduğunu görünce çok üzüldüm." diye konuştu

Albayrak Köyü Muhtarı Ayhan, kısa bir zaman önce koyunlarını otlatmak için çoban bulamadığı için gazetelere haber olmuştu. Köy muhtarı 8 bin YTL maaşla çoban arıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious