Van'da tartışılan seçim

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 5 gün önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunduğu yeni sınav sistemi ve kurulun yapısı ile çelişkili bir karar aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YÖK, köşke sunduğu raporda üniversite rektörlerinin öğretim üyeleri tarafından seçilmesi gerektiğini belirtmişti. Ancak aynı YÖK, köşke sunduğu bu raporundan 4 gün sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü için 6 aday arasında 3 kişinin ismini köşke sundu. Bu seçimde adayların aldığı oy oranı göz önünde bulundurulmadı.

YÖK'ün, köşke sunduğu listede, seçimlerde 138 oyla birinci olan Prof. Dr. Muammer Karaayvaz 3 kişilik listenin sonunda yer alırken, 94 oyla ikinci olan ve çete suçundan yargılanan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Ceylan birinci aday olarak belirlendi.

Seçimlerde aldığı 44 oyla 6. sırada ismi YÖK'e bildirilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Doğu 2. sıra adayı olarak köşke sunuldu.

YÖK'ün 1. sıra adayı olarak köşke sunduğu Hasan Ceylan, şimdiki rektör Yücel Aşkın ile 8 arkadaşı ile birlikte çete suçundan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious