Van'da tecavüz zanlılarına linç girişimi (4)

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Van'ın Muradiye ilçesinde kadın turiste tecavüz ettikleri gerekçesiyle Şırnak'ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan 7 kişi, Muradiye Emniyet Müdürlüğündeki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'ın Muradiye ilçesinde 31 Mayıs'ta ilçenin Şeytan Köprüsü mevkiinde kamp kuran İsviçre asıllı M.M.W'nin tecavüze uğramasının ardından güvenlik güçleri tarafından Şırnak'ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan ve Muradiye'ye getirilen N.S, S.K, H.S, R.T, H.Y, C.B, ve K.P'nin, Muradiye Emniyet Müdürlüğünde bir gün süren sorguları tamamlandı. İlçe Emniyet Müdürlüğünde turistlerin, sanıkları teşhis etmesinden sonra emniyette ifadeleri alınan sanıklar, bugün geniş güvenlik önlemi altında zırhlı araçla adliye getirildi.

Bu sırada, Hükümet Konağı önünde bekleyen yaklaşık 500 kişi, ilçenin adını tecavüz olayına karıştırdıkları gerekçesiyle polis aracının üzerine yürüyerek sanıkları linç etmek istedi. Güvenlik önlemleri için Van'dan takviye olarak gönderilen Çevik Kuvvet polisi, öfkeli grubu havaya ateş açarak ve biber gazı kullanarak dağıtmaya çalıştı. Kısa süreli arbedenin yaşandığı olaylarda gözaltına alınan ve yaralanan olmadığı belirtildi.

Polisin öfkeli kalabalığı dağıtmasının ardından zırhlı araçtan indirilerek adliyeye çıkarılan sanıkların, Cumhuriyet Savcılığı'ndaki ifadelerinden sonra mahkemeye çıkarılacaklar.

ZANLILAR İKİ TURİSTİ Van'DAN TAKİBE ALMIŞ

İran'dan trenle Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra bisikletleriyle yol almaya başlayan İsviçreli bay ve bayan iki turist, geçen hafta çarşamba akşamı Muradiye'nin turistik yerlerinden Şeytan Köprüsü mevkiinde kamp kurmak için durdu. Bu sırada Van'dan kendilerini takip eden 73 DZ 263 plakalı bir otomobil, İsviçreli turistlerin yanına yanaştı. Otomobilden inen 1'i kadın 5 kişi, bir süre turistlerle sohbet ettikten sonra, İsviçreli turistlerden mimar olan 34 yaşındaki J.M.L'yi önce tartaklayıp daha sonra ellerini ve gözlerini bağladı. Müzik öğretmeni olan bayan turist M.M.W'yi bir ahıra götüren 4 kişi, burada turiste tecavüz etti. Zanlılar, turistlerin üzerinde bulunan 300 YTL para, 800 dolar, 200 Euro, 2 adet altın yüzük, 1 adet Panasonic marka kamera, 1 adet Casio kol saati, 1 adet bilgisayar hard diski, 1 adet Sony marka cep telefonu ve kredi kartlarını alarak kayıplara karıştı.

Saldırganların tecavüzüne uğrayan kadın turist kendine geldikten sonra yürüyerek yakında bulunan bir dinlenme tesisine ulaşıp yardım istedi. Tesis sahiplerinin ihbarı ile olay yerine giden polisler, erkek turistin ellerinin ve ağzını bağlı olarak buldu. İki turistin alınan ifadeleri doğrultusunda zanlıların araç plakasını alan polis iki gün sonra 1'i hayat kadını, 5 saldırgan ve araç sahibini Şırnak'ın Cizre ilçesinde yakaladı. Cumartesi akşam geç saatlerde Muradiye'ye getirilen 7 zanlı alınan ifadelerinden sonra bugün adliyeye sevk edildiler.

Zanlılar, Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinde turistlerle yüzleşerek olayı itiraf ettiler. Zanlıların ifadelerinde, "Şeytana uyduk. Biz yanımızdaki hayat kadını H.Y'yi pazarlamak için il il dolaşırken, gasp da yapıyorduk. Bu turistler bize denk geldi. Biz de bunları Van'dan takibe aldık. Kamp kurdukları yerde uygun bir zamanı seçerek eşyalarını aldık. Şeytana uyduk tecavüz ettik." dedikleri öğrenildi.

HALK LİNÇ ETMEK İSTEDİ

Muradiye ilçesinde ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını söyleyen ilçe halkı öfkeli. İlçenin isminin tecavüz olayı ile duyurulmasına kızan ilçe halkı sabah erken saatlerde adliyenin bulunduğu Hükümet Konağı önüne gelerek zanlılara öfke kustu. Kalabalıktan bazılarının zanlılar içeri alınırken üzerlerine saldırdı. Polis öfkeli kalabalığı durdurmak için havaya ateş açtı.

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI HALKI SAKİNLEŞTİRİYOR

Kaymakam Ömer Sağlam ile belediye başkanı Nafiz Keramettin Mehmetağaoğlu, yaşanan olayların mahkeme çıkışı devam etmemesi için kahvehane önlerinde toplanan kalabalıkla sohbet ederek olay çıkarmalarını istedi. Sağlam ve Mehmetağaoğlu, olayın üzücü olduğu ancak olayın Muradiye'ye mal edilmemesinin sevindirici olduğunu dile getirerek emniyet teşkilatının zanlıları kısa sürede buldukları için kendilerine teşekkür edilmelerini istediler. Gerekli cezanın mahkemeler tarafından verileceğini vurgulayan Sağlam ve Mehmetağaoğlu, vatandaşların duyarlı olmalarını bir olaya sebep olmamaları uyarısını yaptılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious