Van'da yeni bir kan davası başlamadan bitti

Van'da yeni bir kan davası başlamadan bitti.13445
  • Giriş : 21.04.2008 / 12:42:00

Van'da Merzikan aşiretinin ileri gelenlerine yönelik 6 ay boyunca planlar yapan gasp çetesi, aşiret ile polis işbirliği sonrası çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aşiretin ileri gelenlerinden Rıfat Bayer, emniyetin büyük bir kan davasının önüne de bu şekilde geçtiğini söyledi.

Van'da işadamı ve aynı zamanda Merzikan Aşireti'nin ileri gelenlerinden olan Rıfat Bayer, 6 ay önce oğlu İbrahim Halil'e (5) aracıyla çarpan polis memurunu linç etmekten son anda kurtarmasıyla gündeme gelmişti. Polis memurunu kurtarmak için ruhsatlı tabancasıyla 3 el havaya ateş eden Bayer'in mahkeme kararıyla silahına el konulmuştu. Silahının mahkeme kararıyla elinden alınması sonrası kendilerine yönelik bir saldırı olabileceği bilgisine ulaştığını kaydeden Bayer, polisle işbirliği yaptı. Bu esnada gasp çetesinin kardeşi Hikmet'i takip ettiğini fark eden Bayer, gasp çetesinin polis tarafından kimliklerinin tespit edilmesini sağladı. Bayer, yapılan telefon görüşmeleri sonrası dün akşam saatlerinde harekete geçen ve 5 kişi olduklarını söylediği gasp çetesinin kardeşini evine kadar takip ettiğini söyledi. Polislerin olaydan hemen sonra harekete geçtiğini belirten Bayer, özellikle Asayiş Şubesinin büyük başarısının bir kan davasını önlediğini söyledi.

6 AYDIR TAKİP EDİYORLARDI

Başından geçenleri anlatan Hikmet Bayer, akşam 19.05'de evinin önünde bulunan yere park aracını park ettiğini ve araçtan indiğinde karşısında iki silahlı kişiyi gördüğünü söyledi. Bayer, "Dün akşam saat 19.05 gibi karanlık çökmüştü. İş yerinden çıktım geldim. Çantamda protokol kağıtları ve 2 bin YTL, cüzdanım, araç ruhsatım vardı. Aracımla parka girdim. Parkta yer olmadığı için aracımla arka tarafa gelip oraya park ettim. Arabamdan inip evime doğru ilerlemeye devam ettim. Tam köşede silahlı iki kişi bana saldırdı. Çantamı istediler. Korktuğumdan dolayı çantamı onlara verdim. Silahı bana doğrulttuklarında yere atladım. Onlar o esnada kaçtı. Duvarın üstünden kaçıp kayboldular. Yardım için bağırmaya başladım. Yengem balkonda beni görmüş. O esnada Rıfat ağabeyimi aradım. Olayı anlattım. Bunlar yaklaşık 6 aydır takip ediyorlardı. İşlerimizde kazandığımız parayı bunlar görüyorlardı. Bunlar da benim çantamda sürekli sıcak para olduğunu biliyorlardı. Onlar kaçtıktan sonra Allah razı olsun Asayiş Şube ekiplerinden. Olaydan on dakika sonra onları yakaladı. Şahısları evimizin 600 metre uzaklığında bulunan caminin yanında yakaladılar. Böyle bir canı kurtarmak, çetenin cezasını vermek büyük bir başarı. Ekiplere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. İyi ki varlar" dedi.

GASPÇILAR 2'Sİ İRAN UYRUKLU 5 KİŞİ

Aşiretinin ileri gelenlerinden iri olan Rıfat Bayer, 6 ay önce kardeşinin takibe alındığını söyledi. Bayer, "Bu çete dediğimiz çakal filan. Bunlardan ne işadamı ne de esnaf olur. Daha önce de polislere kardeşimin takip edildiğini söylemiştik. Ekipler dün gece demek ki hazırlıklıymış. Ben telefon ettikten 10 dakika sonra üçü Türkiye, ikisi İran uyruklu 5 çete üyesini yakaladılar. Özellikle Asayiş Şube müdürü, yardımcıları, hırsızlık ve cinayet masası ekiplerine çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"KARDEŞİM ÖLSEYDİ ONLARDAN 10 KİŞİ ÖLDÜRÜRDÜK, KAN DAVASI ÇIKARDI"

Kendilerinin polislere bir can borçlu olduğunu belirten Bayer, "Biz Merzikan aşiretindeniz. Kardeşimi gasptan dolayı öldürmüş olsalardı mecburen bu Van'ı başlarına yıkardım. Bunlar rahat kaçmazlardı. En aşağı onlardan 10 kişiyi öldürecektik. Bir tane hırsız, gaspçı yüzünden gidip öldürsen buna değmezdi. Ama devlet, adalet ve hukuk var. Allah bütün ekiplerden razı olsun. Çünkü kardeşimin canını onlara borçluyuz. Yoksa Hikmet ölmüştü. Hikmet öldükten sonra parayı, işi ne yapacaktık. Belki de bu Asayiş Şube ekiplerimizin haberi olmasaydı kardeşimi bunlar öldüreceklerdi. Biz de dönüp bunlardan on kişiyi öldürecektik. Şimdi bir can değil 20 canı onlara borçluyuz. Çünkü her iki taraftan adamlar ölecekti. Polisler son anda mükemmel bir şekilde müdahale ettiler. Allah razı olsun diyor ve her zaman emniyetimizin yanında olduğumuzu söylüyorum. Onlara bin can feda olsun. Onların uğrunda kurban kestireceğim" şeklinde konuştu.

6 ay önce oğlu İbrahim Halil'e araba çarptığını belirten Bayer, "Çarpma sonrası araç durmayınca çevreden vatandaşlar aracı durdurup polisi linç etmek istediler. O an çevredeki insanlara baktım. Ben oğlumun öldüğünü düşündüm. Oğlum ölmüş, bari bu adam ölmesin dedim. Belimdeki ruhsatlı tabancamla havaya üç el ateş ederek onu oradan kurtardım. Sonradan polis olduğunu öğrendim. Meskun mahalde silahla ateş etmek suçundan mahkemelik oldum. Silah hala mahkemede. Bunlar benim silahımın devlet tarafından elimden alındığını biliyorlardı. Böylece 'Biz bunları takip edeceğiz, kardeşini öldüreceğiz, bunların parasını götüreceğiz' demişler. Adaletin karşısında boynumuz kıldan incedir. Ama benim silahım verilmiş olsaydı, en azından bunlar silahımın olduğunu bilseydiler bu çete gelmezdi" şeklinde konuştu.

Emniyetin gözaltına aldığı 5 kişiden bir tabanca ele geçirildi. İki İranlının sorgusu devam ederken, dün adliyeye çıkarılan C.Ö., A.B. ve taksi şoförü C.Ö. isimli şahıslardan ikisi tutuklandı. Aracı süren C.Ö. isimli şahıs ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Halen gözaltında bulunan İranlıların ise sorgularının tamamlanması sonrası adli mercilere sevk edilecekleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious