Vanhanen Ankara'ya geldi

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Matti Vanhanen, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konuk başbakan Esenboğa havaalanında Ankara Valisi Kemal Önal tarafından karşılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak çalışma ziyareti için gelen Vanhanen, Erdoğan ile bir araya gelecek. Başbakan Erdoğan konuk başbakan onuruna akşam yemeği de verecek.

Vanhanen ile AB Komisyonunun müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınması tavsiyesinin ardından, müzakere sürecinin geleceğinin ele alınması bekleniyor.

Finlandiya'nın Kıbrıs'ta çözüm için sürdürdüğü görüşmeler 27 Kasımda son bulmuştu. EUROMED dışişleri bakanları toplantısı için Tampere'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Lillikas ile yaptığı görüşmelerin ardından açıklama yapan Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını duyurmuştu.

AB Komisyonu, Tuomioja'nın açıklamalarından 2 gün sonra, beklenenden önce, tavsiye kararını açıklamış ve bu Ankara'da "acelecilik ve diplomasiye fırsat verilmemesi" olarak değerlendirilmişti.

Helsinki ve Brüksel'den tavsiye kararının değişebileceğine yönelik sinyaller gelmesiyle Ankara, Rum kesiminin askıya alınacak başlık sayısının artırılması ve müzakere sürecini zorlaştırmaya yönelik diğer taleplerine karşılık bu sayıyı düşürmek için çaba gösteriyor. Vanhanen ile yapılacak görüşmelerde de bu yöndeki beklentilerin iletilmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious