Van'ın Özalp ilçesinde Akkaraman koyunu dağıtıldı

  • Giriş : 17.04.2006 / 00:00:00

Van'ın Özalp ilçesinde Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında 24 aileye 332 Akkaraman koyunu dağıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özalp'ın Sağmalı Beldesi'nde Dünya Bankası destekli Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 24 aileye 322 kuzulu Akkaraman koyunu dağıtıldı. Tarım Bakanlığı'nın 'Bin Köye Bin Ziraatçı' projesi kapsamında çalışmalarına başlayan Tarım Danışmanı Bülent Sinir tarafından hazırlanan proje kapsamında ailelere dağıtılan koyunlar 2 yıl geri ödemesiz olmak üzere 5 yıl içinde aileler tarafından bedeli geri ödenecek.

Beldede kuzuları ile birlikte vatandaşlara dağıtılan koyunların cins olarak bölgenin yapısına uygun ve verimli olduğunu dile getiren Tarım Danışmanı Bülent Sinir, buna benzer projelerle ilin kırsal kesiminde son yıllarda cazibeliğini kaybeden tarım ve hayvancılığın tekrar teşvik edilmeye başlandığını söyledi. Köylüleri, koyun beslenmesi hakkında bilgilendirdiklerini ifade eden Sinir, çiftçilerin bu projeye ilgi gösterdiğini açıkladı.

Sağmalı Beldesi'nde çiftçilikle uğraşan her aileye 14'er olmak üzere 24 aileye dağıtılan 322 kuzulu koyun köylüleri memnun etti. Proje kapsamında koyun desteği alan çiftçilerden Mehmet Eraçar, bu tür projelerin bölge çiftçisi için faydalı olduğunu belirterek, yıllardır bölgede ırk olarak bozulmuş ve verimi düşmüş hayvanlarla uğraştıklarını söyledi. Bu tür hayvanlardan yeteri derecede verim alamadıkları için hayvancılığın son yıllarda cazibesini yitirdiğini dile getiren Eraçar, buna benzer sosyal ve bölgenin ekonomik yapısını güçlendirecek projelerle hayvancılığın tekrar eski haline dönebileceğini vurguladı.

Bölgenin en büyük gelir kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu hatırlatan Eraçar, devletin bölgede tarım ve hayvancılığı destekleyecek projeler geliştirmesi gerektiğini dile getirdi. Eraçar, en büyük desteğinin çiftçinin eğitilmesi ve bilinçlendirilmesinden geçtiğini ifade ederek, "Bölge çiftçisi olarak ilkel yöntemlerle hayvancılık ve tarım yapıyoruz. Devletin bölgeye yapacağı en büyük destek çiftçinin eğitilmesi olacaktır. Koyunculuğu geliştirme projesi kapsamında dağıtılan koyunların bizim için yararlı bir proje oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Koyunculuğu geliştirme projesinde 14 koyun ve kuzu alan Sağmalı beldesi sakinlerinden Hacı Öztemel de, projeden memnun olduğunu ifade ederek, bu projelerin sağlıklı olarak yürütülmesi için huzur ve güven ortamının devam etmesi gerektiğine işaret etti. Bölge insanının terör ve terör olaylarından çok çektiğini dile getiren Öztemel, son yıllarda artan huzur ve istikrar ortamının devam etmesi için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini istedi. Bölgenin tek kurtuluş çaresinin tarım ve hayvancılığı geliştirmek olacağını aktaran Öztemel, bu durumun olması için çiftçiler olarak iyi bir eğitimden geçmeleri gerektiğini söyledi. Bilgi ve teknolojiye yabancı kaldıklarını ifade eden Öztemel, hükümetin bölgeye yapacağı en iyi yatırımın eğitim olacağını, eğitimli insanların üretken olacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious