Vanlılar Pars'a tepki gösterdi

Vanlılar Pars'a tepki gösterdi.16210
  • Giriş : 24.01.2008 / 13:14:00

Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün ile birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi, çekimleri Van'da yapılan bir dizide Van'ın uyuşturucu merkezi olarak gösterildiğini iddia ederek tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdamar Oteli toplantı salonunda bir araya gelen birçok sivil toplum kuruluşu adına basın açıklaması düzenleyen Belediye Başkanı Yenigün, ''Şark'' denince akla ilk gelen kentin Van olduğunu ve bugüne kadar hep güzellikleriyle anıldığını belirtti.

Özel bir kanalda 21 ocakta yayınlanan bir dizi filmde Van'ın farklı bir kimlikle öne çıkarıldığını savunan Yenigün, ''Bu şehre ve insana karşı büyük haksızlık yapılmıştır. Uyuşturucu insanlığın düşmanıdır. Van Asya kıtasında üretilen uyuşturucunun sadece trafik olarak geçiş güzergahıdır. Dizi filmde Van'ın uyuşturucu merkezi olarak gösterilmesi bizleri derinden üzmüştür'' dedi.

Van'ın, filmde gösterilen şekliyle ''ahlaksız, kaba saba sözlü ve çirkin dilli insanların bulunduğu ve uyuşturucu baronlarının kontrolünde bir kent olmadığını'' belirten Yenigün şunları söyledi:

''Van asaletli, erdemli, onurlu, vatanperver, namusuyla para kazanan insanların olduğu bir şehirdir. Bütün dünyanın bildiği bir meseleyi çarpıtarak Van'a mal etmek en hafif ifadesiyle terbiyesizliktir. Filmde, tarihi mekanların da uyuşturucu baronlarının kullandığı mekanlar olarak gösterilmesi, tarihe bir saygısızlıktır. Reyting uğruna yayınlanan bu filmi Van Belediye Başkanlığı ve sivil toplum örgütleri olarak şiddetle kınıyoruz.''

Yenigün, özel kanalın yayınladığı bu diziden dolayı Van halkından özür dilenmesi gerektiğini ve yayından kaldırılmasını istedi.

Öte yandan Kazım Karabekir Caddesinde birçok esnaf bir araya gelerek filme tepki amaçlı basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious