Vapurumu vermiyorum!

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, İstanbul Büyükkent Şubesi, "Vapurumu vermiyorum" kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İskele Meydanı'nda başlatılan kampanya ile ilgili konuşan katılımcılardan Makine Yüksek Mühendisi Cemal Beşkardeş, bir asrı aşkın bir süredir, İstanbulluların hizmetinde olan vapurların Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nden (TDİ) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı İDO'ya devredildiğini kaydetti.

Yıllardır İstanbul halkına hizmet etmiş vapur çalışanlarının bu devirde olumsuz yönde etkilendiklerini ve sosyal haklarını korumak için düdükler çalarak İstanbul halkının dikkatini çekmek istediklerini belirten Beşkardeş, "Olan biteni İstanbul halkı tam olarak anlayamadı. Belediye yetkilileri 'Vapurlar artık eskidiler, Onları kaldırıp, yerlerine deniz otobüsleri koyacağız, Dışarıdan 30 küsur deniz otobüsü getireceğiz' açıklamaları yaparak, ucuz, sosyal ve deniz sever bir ulaşım aracı olan vapurları kullanan ve onları İstanbul kültürünün bir parçası olarak savunan İstanbullular'la alay ettiler." dedi.

Beşkardeş ayrıca "İDO yetkililerinin iskeleleri terminallere dönüştürmeye çalışması, deniz ulaşımına otobüs, taksi gibi asfaltı, karayolunu çağrıştıran kavramlar sokması büyük tepkilerle karşılandı. Böylece bizler de 'Vapurlarımızı vermiyoruz' başlığıyla bir kampanya başlattık" şeklinde konuştu.

Kampanya sonunda binlerce imza topladıklarını belirten Beşkardeş, "Basın bu haklı talebe açık destek verince Belediye yetkilileri bunun üzerine vapurları kaldırmayacaklarını söylemeye başladı. Ama bir yandan da vapurları bir bir kaldırmaya devam etti" diye konuştu. Beşkardeş şunları söyledi: "Deniz ulaşımı, ulaşım türleri arasında en ucuzu olmasına rağmen, denizde hız sınırlarını zorlamak, yani 18- 20 mil gibi hızların üzerine çıkmak, deniz ulaşımını aşırı derece pahalı bir ulaşım haline getirmektedir. Bu hız sınırları içinde kalan vapurlar, deniz otobüslerine göre çok ekonomiktir. Vapurlar deniz otobüslerinden çok daha fazla yolcu taşımaktadırlar. Bir deniz otobüsü 400 kişi taşırken vapurlar bin- 2 bin 500 yolcu taşıyabilmektedirler. İstanbul şehir ulaşımı içinde 16-18 mil hız yapan bir vapur fazlasıyla yeterli bir hıza sahipken, 30-35 mil hız yapmak hukuken ve fiziken mümkün değilken bu tür araçlara milyonlarca dolar ödemek, yapamadığı hızı yolcuya satmak anlamına gelmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious