Variller Unifar Kimya’ya ait

Variller Unifar Kimya’ya ait.9666
  • Giriş : 21.04.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla’da ortaya çıkan tehlikeli atıklarla ilgili olarak, Mustafa Nevzat İlaç firması bünyesinde faaliyet gösteren Unifar Kimya Sanayii AŞ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Unifar’ın Pak Holding’e bağlı Mustafa Nevzat İlaç firması bünyesinde faaliyet gösterdiğini dile getiren Pepe, “Unifar 2003’te Kocaeli Sanayi Odası’na kaydını sildirmiş. Gerekçe olarak da Mustafa Nevzat İlaç fabrikasıyla birleşmesini göstermiş. Unifar’ı bir marka olarak sürdürdüklerini öne sürüyorlar.” dedi. Unifar hakkında TCK’nın 182/2 ve 185’inci maddeleri ve 2872 sayılı kanunun 12. ve 26. maddelerinden Tuzla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarının altını çizen Pepe, iddia edildiği gibi TCK’nın 181 ve 182. maddelerinin birinci fıkralarının ertelenmediğini kaydetti. Çevre Kanunu’nun önümüzdeki hafta TBMM’den geçeceğini kaydeden Pepe, yeni kanun çıkmış olsaydı Tuzla olayında 3 milyon YTL para ve hapis cezası verilebileceğine dikkat çekti. Bakan Pepe şunları söyledi: “En önemlisi de, bu cezayı tatbik etme yetkisi bakanlığımıza geçecek. Fabrikalar çevre sorumlusu bulundurmak zorunda olacak.”

Bu arada Gebze İlçe Jandarma Komutanlığı, doğaya bırakılan tehlikeli atık varilleriyle ilgili olarak suçlanan Unifar Kimya Sanayii AŞ’de arama yaptı. Olaya ilişkin evrak ile dokümanlara da el konuldu. Unifar Kimya da dün yazılı bir açıklama yaparak “Firmamıza yönelik yargısız infaz süreci yaşanıyor.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious