Varis, kalıtımsal mı?

Varis, kalıtımsal mı?.6358
  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Varis, yüzeysel toplardamarların cilt altında genişlemesi, uzaması, kıvrımlı ve büklümlü bir şekil alması anlamına geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cilt yapısının daha ince olması nedeniyle kadınlarda daha görünür hale gelen varis, bu nedenle hanımların korkulu rüyası. Hastalığın oluşumunda genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığını söyleyen uzmanlar, ailesinde varis olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Acıbadem Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tüzün, özellikle bacaklarda görülen varis hastalığının hem estetik hem de sağlık açısından ciddi bir sorun olduğunu aktarıyor. Cilt yapısının daha ince olması nedeniyle varisin kadınlarda daha çok görüldüğünü bildiriyor. Büyüklüğüne bakılmaksızın genişlemiş, uzamış ve kıvrımlı şekil almış her türlü toplardamara varis denildiğini dile getiren Tüzün, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İnsan vücudunun en zayıf yapılarından birisi, toplardamarların içindeki kapakçıklardır. Şeffaf, ince zar şeklinde olan bu yapılar kanın çevreden kalbe dönerken yer çekimine bağlı olarak geri kaçmasını engelleyip, toplardamarların içinde basıncın artmasını engellerler. Bir şekilde bu kapakçıklar görevini yapamazlarsa toplardamarlar içinde basınç artar ve varis oluşur.” Varis oluşumunda genetik faktörlerin çok önemli bir rol oynadığını ifade eden kalp-damar cerrahisi uzmanı, bu açıdan ailesinde varis öyküsü olanların hastalık oluşmadan bir uzmana başvurması gerektiğini bildiriyor. Varis oluşumunda tek etkenin ailevi sebepler olmadığını vurgulayan Tüzün, hamilelik, kilo, ayakta yapılan işler ve kabızlığın da hastalığa neden olabileceğini dile getiriyor. Varisin ilerledikçe kişiye şiddetli ağrılar verdiğine dikkat çeken Tüzün, hastaların yoğun biçimde bacaklarında yanma ve sızlama hissi oluştuğunu açıklıyor. Bu nedenle hastalık ilerlemeden bir doktora başvurmanın önemine değinen kalp-damar cerrahisi uzmanı, tanının damar cerrahının muayenesi ile kolayca konulduğunu söylüyor.

Tedavi yöntemleri

Cerrahi yöntem: Genellikle genel anestezi altında yapılıyor ve bir gün yatışı gerektiriyor. Hastanın dikişlerinin alınacağı 7’nci güne kadar elastik bandajlar sarılı kalıyor. Dikişler alındıktan sonra hastaya bir ay süreyle varis çorabı giydiriliyor.

Skleroterapi: Tedavinin esasını çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı varis damarı içine, damar cidarını tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi oluşturuyor.

Lazer yöntemi: Lazer veya radyofrekans dalgalarıyla ana yüzeysel toplardamar iç yapılarını bozup bu venlerin bir fibrotik bant haline gelmesi sağlanıyor. Lazer yöntemi, lokal anestezi ile yapılması ve günübirlik tedavi olması bakımından hastalara büyük avantaj sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious