Varlık Barışı'nın katkısı hala bilinemiyor

Varlık Barışı'nın katkısı hala bilinemiyor.9953
  • Giriş : 00.00.0000 / 00:00:00
  • Güncelleme : 12.01.2009 / 16:55:01

Bankacılar, Türklerin dışarıdaki parasını içeriye çekmek için çıkarılan Varlık Barışı düzenlemesiyle ülkeye para geldiğini ancak bunun ne kadar olduğunun bilinmediğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası konuyu araştırıyor... Finansbank Genel Müdürü Sinan Şahinbaş, hükümetin Türklerin yurtdışındaki paralarını Türkiye'ye getirmeleri halinde kara para kapsamında değerlendirilmemesi için çıkardığı Varlık Barışı düzenlemesiyle ülkeye belli bir oranda para geldiğini söyledi.

Şahinbaş, “Ne oranda bir paranın geldiğini tam olarak bilmiyoruz. Net olarak devlet bilebilir. Ancak aldığımız duyumlar belli bir kısım paranın geldiğini gösteriyor” dedi. Şahinbaş, 2001 krizinde Türklere ait paranın ülkeye şirketlere alınan krediler şeklinde döndüğünü, şimdi ise “sermaye” olarak geldiğini aktardı.

Şahinbaş şöyle konuştu: “Para geliyor. Rakamı tahmin etmek zor. Ancak bazı işadamlarının şirketlerine sermaye olarak aktardıklarını biliyoruz.”

Şahinbaş, Finansbank olarak mevzuat konusunda bilgi sahibi olmak isteyen müşterilere yardımcı olduklarını açıkladı. Piyasalarda yaşanan global krizi değerlendiren Şahinbaş, otomobil ve konut kredisi taleplerinde dörtte bir oranında düşüş olduğunu kaydetti.

İnsanların işsizlik kaygısı ile hareket ettiğini söyleyen Şahinbaş, “Şu günlerde bankalar konut ve otomobil kredilerinde stoksuz çalışıyor. 20 kredi talebi geliyorsa 20 de ödenen kredi var. İnsanlar risk almıyorlar çünkü iş garantileri yok. Geleceğe borçlu girmek istemiyorlar” diye konuştu.

İşsizlik korkutuyor

Kriz sürecinden bu yana 300 bin kişinin işsiz kaldığını hatırlatan Şahinbaş, bu insanların içinde bankalara borçlu olanların ödeme güçlüğüne düşmesinin olası olduğunu iletti. Şahinbaş, bu oranı da yüzde 50 olarak tahmin ettiklerini söyledi.

'Vergi sorunu olanlar için büyük fırsat'

Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, Kasım 2008'de çıkarılan Varlık Barışı'nın mükellefler için büyük fırsat olduğunu söyledi. Uysal, “Geçmiş 5 yılla ilgili kimseye kazanç farkı hesabı sorulmayacak. Vergi sorunlarını temizlemek isteyenler için Varlık Barışı büyük bir garanti getiriyor” dedi.

Uysal, 2 Mart 2009'da süresi bitecek olan düzenlemeyle beklenen paranın 20 milyar dolar olduğunu belirterek avantajlarını şöyle özetledi:

- Gerçek ve tüzel kişiler 1 Ekim 2008 itibarıyla dışarıda sahip oldukları para, altın, döviz ve menkul kıymetlerin TL karşılığını banka, vergi dairesi veya aracı kurumlara beyan ederlerse yüzde 2 vergi ödeyecekler. Yurtiçinden beyan edilen varlıklar için ise yüzde 5 vergi kesilecek.

- Bu varlıkları işletmelerini güçlendirmek için sermaye olarak getirirlerse herhangi bir vergi ödemeyecekler.

- Yurtdışındaki şirket iştirakleri, şube ve hisse satışından elde edilen kazançlardan da vergi alınmayacak.

'Daha süre var, giriş artabilir'

Bankacılık sektörünün diğer yöneticileri de Şahinbaş gibi düzenlemeden sonra dışarıdan içeriye belli bir para girişi olduğunu ifade ederek miktar konusunda tahminde bulunmanın zor olduğunu belirttiler.
Merkez Bankası'nın ödemeler dengesinde net sermaye çıkışı olması gerekirken, 'net hata ve noksan' kaleminde 7 milyar dolarlık döviz girişi olduğunu görülüyor. Bu konuda çalışma yapan Merkez Bankası'nın 7 milyar doların nereden geldiğini önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

'Süre martta bitiyor

Varlık barışından sonra ülkeye ne kadar para girişi olduğunun net olarak Merkez Bankası rakamlarından görülebileceğini ifade eden İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray “Muhabir bankalar üzerinden girişler oluyor. Ancak bankacılık sistemine toplam olarak ne kadar para girdi tam olarak bilmiyoruz” dedi.

Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fikret Önder de belli oranda para girişi olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Beklentimin altında olmasına karşın bir miktar giriş oldu. Aslında son bir yılda parasını dışarıda değerlendirenler fena halde kayıp yaşadılar.

Bu nedenle gelmeleri halinde kazanç olmadığı için ödeyecekleri bir vergi de çok fazla yok. Çünkü 100 lira götürmüşse 80 lira getirebiliyor, sonuçta hangi kazancın yüzde 2 vergisini ödeyecek? Henüz süre dolmadığı için giriş artabilir.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*